Novi lider PDP-a: Da li će se politika i partija podrediti Stanivukoviću ili će on njima

17.12.2024. | 07:17

Draško Stanivuković je izabran za novog predsjednika PDP-a i time je, kako se i sam pohvalio, postao najmlađi predsjednik jedne političke partije, ne samo u BiH, već i šire.

Dolaskom na čelo PDP-a počelo je po mnogima novo doba za ovu stranku, a sagovornici “Nezavisnih novina” uvjereni su da će doći i do novih pozicioniranja na političkoj sceni u Srpskoj, koja će se, kako ističu, više prilagođavati Stanivukoviću nego on njima.

Prethodne godine bile su više nego uspješne za Stanivukovića, jer je od običnog “stranačkog vojnika” iz grada postao jedna od najprepoznatljivijih političkih ličnosti na ovom podneblju, i koji je, dodaju analitičari, tek počeo.

Prva stvar na koju će Stanivuković obratiti pažnju, smatraju, biće stranka.

“PDP, ovakav kakav je, svakako ne zadovoljava Stanivukovićeve ambicije. S tim u vezi, slijedi mu reorganizacija i novo pozicioniranje na političkoj sceni”, ističe za “Nezavisne novine” Mladen Bubonjić, komunikolog.

Mišljenja je da, uzevši u obzir način funkcionisanja gradonačelnika Banjaluke, velika je vjerovatnoća da će PDP doživjeti tektonske promjene.

“S jedne strane očekuje se rast ove stranke, slijedeći trend ličnog rasta Stanivukovića, ali s druge strane postoji bojazan da bi se paralelno sa rastom stranke i Stanivukovića mogao smanjiti demokratski potencijal PDP-a i da bi se ta stranka po načinu funkcionisanja mogla sve više približiti SNSD-u”, rekao je Bubonjić.

Ambicije su ključna riječ za Tanju Topić, analitičarku iz Banjaluke, kada je u pitanju Stanivukovićev rad.

“Bilo je jasno da stranački vrh neće održati riječ da će Igor Crnadak biti predsjednik PDP-a nakon Stanivukovićeve pobjede u Banjaluci. Slijedeći Stanivukovićevu ambiciju da jednog dana zasjedne u fotelju predsjednika entiteta, bilo je logično da mora prije toga zauzeti i predsjedničku fotelju u stranci”, izričita je Topićeva.

U razgovoru za “Nezavisne” kaže kako smatra da je PDP već sada u procesu transformacije, ali da moraju da rade izvan Banjaluke.

“Mislim da je stranka izgubila imidž stranke intelektualaca. Stranka, ako želi ostvariti cilj i vinuti se u sam politički vrh u Republici Srpskoj, definitivno mora jačati infrastrukturu širom Srpske jer joj je to najveći deficit”, navodi Topićeva.

Dolazak Stanivukovića na čelo PDP-a posebno je interesantan iz ugla novinara Darka Momića. Kao neko ko duži niz godina i te kako poznaje političku scenu Republike Srpske, a pogotovo djelovanje opozicije, Momić za “Nezavisne” slikovito opisuje kako gleda na cjelokupnu situaciju.

“Među novinarima je jedno vrijeme kružila priča da je Milorad Dodik jednom prilikom upitao Draška Stanivuković šta on u stvari želi, na šta mu je Draško navodno odgovorio: ‘Hoću da budem ti’! Dodik se, opet navodno, na to nasmijao i rekao mu: ‘Prvo moraš imati svoju partiju’. Čak i ako nije istinita, ova pričica ipak zvuči jako vjerodostojno, a u prilog tome ide izbor Stanivukovića za lidera PDP-a i činjenica da Stanivuković po političkom talentu i političkoj beskompromisnosti ne zaostaje za Miloradom Dodikom”, kaže Momić.

Navodi da je već nekoliko puta javno rekao da je jedina razlika između Milorada Dodika iz 1997. godine i Draška Stanivukovića danas u tome što Dodik nije imao Facebook i druge društvene mreže.

“Da skratim, Draško Stanivuković je neko ko će u naredne dvije decenije igrati značajnu ulogu na političkoj sceni Republike Srpske i BiH, a slobodan sam da tvrdim da će, kad Draško bude u svom političkom zenitu, biti onih koji će govoriti ‘vrati se, Mile, sve ti je oprošteno'”, zaključio je Momić.

Po preuzimanju stranke, sada se iščekuju prvi Stanivukovićevi potezi na čelu PDP-a.

Da ima razloga za nezadovoljstvo, ako to bude želio da prizna, svakako ima, jer je stranka, osim Banjaluke, te načelnika u Kotor Varošu, postala gotovo pa statistička greška u većini krajeva u Srpskoj i sigurno je da će, ukoliko već ima republičke ambicije, novi predsjednik PDP-a morati da zakuca na vrata svih gradskih i opštinskih organizacija u Srpskoj.