Nović o statusu CIK-a: Ključno za izmjene Izbornog zakona, ali pravosuđe ne želi da ga riješi
10.03.2022. | 17:24Pitanje statusa Centralne izborne komisije /CIK/ ključno je za izmjene Izbornog zakona, ali pravosuđe BiH već dvije godine ne želi da ga riješi, izjavio je Srni zamjenik predsjedavajućeg Interesorne radne grupe za izmjene izbornog zakonodavstva BiH Sredoje Nović.
Nović je naveo da jedni tumače da je izbor CIK-a izvršen nezakonito, a drugi da je u skladu sa zakonom.
“Mislim da CIK nije izabran u skladu sa zakonom, ali isto tako je nedopustivo i neshvatljivo da Sud BiH, kod kojeg se nalaze dvije tužbe, ne želi da riješi pune dvije godine status CIK-a”, istakao je Nović.
On smatra zabrinjavajućim da i sam OEBS u svojim “poluzvaničnim i zvaničnim kontaktima” iznosi stavove da je CIK izabran legalno i legitimno, te ističe da to ne treba da čini jer im to nije posao.
“Posao OEBS-a je potpuno nešto drugo i trebalo bi da prepusti domaćim institucijama, prije svega Parlamentarnoj skupštini da kaže da li je nešto ili nije u skladu sa zakonom”, rekao je Nović komentarišući jučerašnji sastanak sa specijalnim predstavnikom Parlamentarne skupštine OEBS-a za Jugoistočnu Evropu Azajem Gulijevim.
Činjenica je, istakao je, da su kada je riječ o Izbornom zakonu BiH propustuštene desetine godina, te ocijenio da je danas u BiH kada je riječ o tom zakonu jedno od ključnih pitanje statusa CIK-a koja je produbila međusobne odnose.
Nović je dodao da se moglo čuti kako je u Neumu napravljen pomak naprijed i da se očekuje da bi projekat “integriteta izbornog procesa trebalo da bude usvojen vrlo brzo” i da se to traži od svih parlamentarnih stranaka na nivou BiH.
On je naveo da je tražio da se pokaže koji je to napredak postignut u Neumu, kao i da mjesec dana poslije tog susreta, kao član Interresorne radne grupe, nije vidio dokument u kome je jasno da je postignuta saglasnost o integritetu izbornog procesa, odnosno dijelu projekta koji se odnosi na takozvana tehnička pitanja.
U razgovorima sa predstavnicima jednog ili drugog naroda koji su bili u Neumu, kaže Nović, dobija sasvim oprečna mišljenja, jedni kažu da je postignuta neka saglasnost, a drugi da te saglasnosti nema oko tehničkih pitanja, te upitao ko i koga obmanjuje.
Apsurd je, kaže, govoriti o Izbornom zakonu i integritetu izbornog procesa, a ne govoriti o ključnim pitanjima tog procesa, od izbora članova Predsjedništva, Doma naroda u Federaciji, do izbora predstavnika iz Federacije i iz Republike Srpske za Dom naroda na nivou BiH.
On je naveo da je sagovornike pokušavao da uvjeri da je nezamislivo da se razgovara o elektronskoj identifikaciji glasača, elektronskom brojanju u BiH, a da isti princip ne važi u inostranstvu.
“To je šokantno da za građane unutar BiH važi jedno, a za građane van BiH drugo pravilo, tim više i tim opasnije što svi jako dobro znamo da su vreće i glasanje poštom najveća manipulacija, najveća prevara. Gdje to još u svijetu ima”, upitao je Nović i dodao da se bošnjačka strana toga ne želi odreći.
On je dodao da se u stvari još više pospješuju da bude što više glasanja putem pošte, jer se sada lobira, obilazi dijaspora u kojoj se pripremaju i određene vrste listića, istina nezvanični kako bi moglo izgledati glasanje u oktobru.
“Da budem jasan, nije SNSD kao vodeća partija u Republici Srpskoj i jedna od najvećih u BiH protiv elektronskog glasanja ni protiv edlektronske identifikacije, ali jeste protiv elektronskih prevara za koje pojedinci misle da će na taj način riješiti buduće izbore”, istakao je Nović.
Na pitanje da li će izbori biti održani ili neće, Nović je odgovorio da je to još u nekoj sferi nagađanja, kao i da zavisi od mnogo okolnosti.
“Izbora će sigurno biti, samo ne znamo kada i kako će se oni provoditi. Opozicija, kada je bila na vlasti u institucijama na nivou BiH, mogla je sva ova pitanja riješiti”, ocijenio je Nović.
Činjenica je, kaže, da imaju jedno mišljenje dok su opozicija, a čim pređu na vlast onda neko drugo.
“Mi smo za poštene i fer izbore da svi građani BiH mogu slobodno da glasaju na demokratskim izborima”, rekao je Nović i zaključio da je u BiH teško biti “prognozer”.