O dešavanjima u BiH: Šmit se sastao sa Angelom Merkel i dobio punu podršku

18.08.2021. | 17:59

Na poziv njemačke kancelarke Angele Merkel, visoki predstavnik u BiH Kristian Šmit i njegov prethodnik na toj funkciji Valentin Incko danas su se u Berlinu sastali s kancelarkom, gdje su razgovarali o trenutnim političkim dešavanjima u Bosni i Hercegovini, saopštio je OHR.

“Kancelarka Merkel obezbijedila je punu podršku Savezne vlade za obavljanje važne međunarodne funkcije visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu”, navedeno je u saopštenju OHR-a.
Kako se dodaje, tokom razgovora fokus je bio na reformama potrebnim za napredovanje BiH u okviru procesa evroatlantskih integracija.

“Šmit je iskoristio priliku da se zahvali kancelarki Merkel na snažnoj podršci njemačke Vlade njegovom mandatu”, zaključuje se u saopštenju Kancelarije visokog predstavnika u BiH u kojem se ne navodi da je sastanku prisustvovao i Valentin Incko.
Iz njemačke Vlade je saopšteno da je Merkelova podržala Šmita i zahvalila Incku na 12 godina službe.
Dojče vele navodi da je zanimljivo da ni uoči, a ni nakon ovog susreta nije bilo uobičajene konferencije za medije.
Isti medij podsjeća da kancelarka Merkel u petak putuje u oproštajnu posjetu u Moskvu.
Iako u kancelarskom uredu nisu htjeli negirati ili potvrditi da će u Kremlju biti riječi i o ruskoj blokadi funkcije visokog predstavnika za BiH, za očekivati je da će se njemačka kancelarka potruditi da Moskva, ako ne službeno, a ono barem na terenu, omogući rad Šmitu i prećutno podrži njegove namjere da oživljavanjem reformskog procesa BiH pomakne s mrtve točke, ističe Dojče vele.
Navode i da izgledi za uspjeh ove misije nisu mali. Moskva treba Berlin koji je ostao među najpouzdanijim (ako ne i jedini) partnerima unutar, Rusiji vrlo važne, Evropske unije. Putin Merkel mora biti zahvalan zbog suzdržanosti Berlina kada su u pitanju nove sankcije Brisela prema Kremlju. A tu je naravno i njemački diplomatski uspjeh spasavanja gasovoda Sjevernog toka II kojeg je Berlin progurao usprkos ogromnom otporu zemalja poput Poljske s kojom Njemačka takođe ima osjetljive odnose, dodaje u analizi Dojče vele.