Objavljeni dijelovi izvještaja Kristijana Šmita: Dodik spomenut čak 61 put
02.11.2021. | 09:54Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Kristijan Šmit u srijedu će vjerovatno u Savjetu Bezbjednosti UN-a podnijeti izvještaj o stanju u BiH, a sarajevski mediji objaili su dijelove tog izvještaja u kom se, kako navode, srpski član Predsjedništva BiH i lider SNSD-a Milorad Dodik spominje čak 61 put na ukupno 34 stranice izvještaja.
Kako prenosi portal „Klix.ba“, koji je objavio dijelove Šmitovog izvještaja, Dodik je u njemu okarakterisan kao glavna prijetnja po stabilnost Bosne i Hercegovine.
„Od pisanja ovog izvještaja, Bosna i Hercegovina se suočava s najvećom egzistencijalnom prijetnjom poslijeratnog perioda. Uporni i ozbiljni izazovi prema osnovama Opšteg okvirnog Sporazuma za mir entitetske vlasti Republike Srpske, na čelu s najvećom strankom SNSD (Savez nezavisnih socijaldemokrata) na čelu sa članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom, ugrožavaju ne samo mir i stabilnost zemlje već i regiona. Ako na to ne odgovori međunarodna zajednica, može voditi ka poništenju Sporazuma za mir“, navodno je navedeno u uvodu izvještaja takozvanog visokog predstavnika u BiH.
Portal prenosi i da se dalje u izvještaju navodi da je vrhunac eskalacije krize 2021. godine, potez Milorada Dodika, kog naziva de fakto liderom RS-a, iako entitet ima izabranog predsjednika, poziv entitetu na jednostrano povlačenje iz davno postignutih sporazuma o prenosu entitetskih nadležnosti na državu u oblastima odbrane, indirektnih poreza i Visokog sudskog i tužilačkog veća (VSTV), i da entitet „povrati“ ono što on tvrdi da su uzurpirane ustavne nadležnosti u oblasti državnog pravosuđa, sprovođenja zakona i obavještajnih službi.
„On je dalje najavio izradu nacrta novog Ustava RS-a i odbacivanje svih ‘nezakonito nametnutih odluka i zakona od visokih predstavnika'“, piše navodno u izvještaju.
Šmit, kako prenosi „Klix“ upozorava Savjet bezbjednosti UN-a o Dodikovim najavljenim planovima koje znače povlačenje pripadnika Oružanih snaga BiH koje borave u RS-u, preuzimanje objekata OSA BiH na teritoriji RS-a i uspostavljanje Vojske RS-a koju bi navodno činili pripadnici vojske koji su povuku iz OSA BiH.
„Potez bi vratio sat unazad 15 godina samo u oblasti reforme odbrane, pa čak i dalje u uslovima izgradnje povjerenja i bezbjednosti. To bi takođe značilo i povlačenje entiteta iz Uprave za indirektno oporezivanje, VSTV-a, Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), Obavještajno bezbjednosne agencije (OSA) uz mjere sprečavanja tih institucija da djeluju na teritoriji RS-a”, navedeno je.
Šmit dalje kaže da Milorad Dodik ovaj poduhvat naziva povratkom na „izvorni Dejton“ te kaže da je i politički pogrešan naziv zasnovan na pogrešnim tumačenjima Ustava BiH.
„U praksi, politika ima za cilj da poništi mnoge teško stečene reforme u posljednjih 26 godina, a ne da bi se striktno pridržavali Mirovnog sporazuma nego da se vratimo na situaciju koja je postojala na terenu prije Dejtona. Ukratko, gospodin Dodik želi da povuče RS iz ustavnog poretka koji je uspostavljen prema Aneksu 4 Opšteg okvirnog sporazuma za mir i da se odustane od civilne implementacije Sporazuma navedenom u Aneksu 10“, dodaje u izvještaju takozvani visoki predstavnik u BiH.
On navodno ozbiljno upozorava međunarodnu zajednicu da je sve nabrojano jednako otcepljenju Srpske bez proglašavanja.
Podsjetimo, Republika Srpska ne priznaje Šmita za visokog predstavnika, jer njegov izbor nije verifikovan u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija.