Od Nešića do Stanivukovića: Lideri u NSRS za odbranu ustavne pozicije Srpske

24.12.2024. | 18:54

U Banjaluci je počela posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske, a na predloženom dnevnom redu je informacija o urušavanju pravnog sistema u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Druga tačka dnevnog reda je zauzimanje stava povodom Prijedloga zakona o graničnoj kontroli i Prijedloga zakona o zaštiti ličnih podataka BiH, koji su upućeni u proceduru u Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH.

Stevandić: Srpska može da zaštiti lične podatke zakonom

Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić rekao je tokom obraćanja na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske da Srpska može da zaštiti lične podatke svojih građana zakonom, što je predviđeno Ustavom Republike Srpske.

Stevandić je naglasio da je parlament Srpske mjesto na kojem treba raspravljati o ovakvim pitanjima.

On je naveo da je neko Tužilaštvu BiH poslao informaciju da će Narodna skupština Republike Srpske večeras donijeti odluku o otcjepljenju.

“Narodni poslanici Srpske su najzaštićenije osobe i imaju najveći imunitet za donošenje odluka i o njihovim odlukama može da raspravlja samo Ustavni sud. Ovo je 16. posebna sjednica Narodne skupštine Srpske. Kako je počeo spin o otcjepljenju, tako je počeo pokušaj sijanja sjemena razdora”, poručio je Stevandić.

Prema njegovim riječima, Tužilaštvo BiH nema u svom mandatu način da utiče na rad Narodne skupštine Republike Srpske.

On je rekao da su sve odluke koje su donesene odraz vremena i izazova i nijedna nije povučena u Narodnoj skupštini Srpske.

“Naše je da pokušamo da napravimo saborni korak naprijed i da dođemo do neke vrste zajedništva, ne utičući na druge”, poručio je Stevandić.

Nešić: Zaštita interesa Srpske jedini cilj

Predsjednik DNS-a Nenad Nešić rekao je da je zaštita interesa Republike Srpske jedini cilj srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH.

Nešić je ovo rekao tokom obraćanja na posebnoj sjednici Narodne skupštine Srpske koja treba da zauzme stav povodom prijedloga zakona o graničnoj kontroli i zakona o zaštiti ličnih podataka BiH, koji su upućeni u proceduru u Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH.

On je istakao da se uvijek vodilo računa o svakoj rečenici i riječi koju izgovore srpski predstavnici u zajedničkim institucijama BiH.

“Smatram da svi trebamo u Narodnoj skupštini Srpske da nastavimo ovu dobru praksu jer ako poslanici u našoj skupštini budu zauzimali stav o ovome biće nam lakše u Savjetu ministara da djelujemo”, poručio je Nešić.

FOTO: SRNA

Stanivuković: Neprihvatljivo zadiranje u ustavnu poziciju Srpske

Predsjednik PDP-a Draško Stanivuković rekao je obraćajući se na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske da je neprihvatljivo prenošenje nadležnosti, te zadiranje u ustavnu poziciju Srpske.

Stanivuković je istakao da svaki zakon na nivou BiH treba da prođe kroz iglene uši, pa još jednom i treći put, te da je dobro što se o ovome raspravlja na posebnoj sjednici u parlamentu Republike Srpske.

On je dodao da je ustavna pozicija Republike Srpske trajna i Dejtonskim sporazumom zagarantovana.

“Očekujemo da svi zajedno stanemo iza toga i uradimo sve potrebne korake ukoliko to bude potrebno”, poručio je Stanivuković.

Babalj: Ne smije biti prenosa nadležnosti na nivo BiH

Republika Srpska mora zaštititi svoje interese kada je riječ o Prijedlogu zakona o zaštiti ličnih podataka i Prijedlogu zakona o Graničnoj policiji BiH jer ne smije biti prenosa nadležnsti na nivo BiH, smatra predsjedavajući Kluba poslanika SDS-PDP i Liste Za pravdu i red u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Darko Babalj.

“Srpski poslanici u parlamentu BiH smatraju da je Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka klasični prenos nadležnosti sa Srpske na nivo BiH i zato smo zatražili posebnu sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske. Radi toga smo svi spremni da uložimo amandmane na ovaj zakon”, rekao je Babalj na posebnoj sjednici parlamenta Srpske.

On je naveo da treba sagledati i Prijedlog zakona o Graničnoj policiji, odnosno da li postoji mogućnosti da i to bude prenos nadležnosti.

“Ključ u ovom svemu je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srpske i zato srpski poslanici treba da budu jedinstveni”, rekao je Babalj.

Sjednici prisustvuju potpredsjednik SNSD-a Željka Cvijanović, kao i ministri u Vladi Srpske, ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić, poslanik Srpskog kluba u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milan Petković, te poslanik SDS-a Darko Babalj.

Predviđeno je da se na posebnoj sjednici obrate šefovi klubova poslanika u parlamentu Srpske i po jedan poslanik, kao i predsjednici parlamentarnih stranaka.

Predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić rekao je ranije da je Narodna skupština Srpske samostalna, suverena, nezavisna, dok su poslanici zaštićeni imunitetom i statusom parlamenta Srpske i za svoj rad ne snose nikome odgovornost, osim narodu koji ih bira i većini koja određuje politiku.

On je dodao da se radi o potpuno normalnoj i rutinskoj sjednici parlamenta Republike Srpske, ali da je u sjeni velikih laži i spinovanja teških tema reagovalo Tužilaštvo BiH, što je samo dokaz koliki je strah i paranoja od Republike Srpske u Sarajevu.

Petković: Potreban stav struke o pitanjima granične kontrole i zaštiti ličnih podataka

Predsjedavajući Srpskog kluba u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milan Petković rekao je da se ne posvećuje dovoljno pažnje važnim zakonskim rješenjima, te da nije bilo stava struke kada je riječ o prijedlozima zakona o graničnoj kontroli i o zaštiti ličnih podataka BiH.
Petković je na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske rekao da se lične karte skeniraju u privatnim ustanovama, te upitao da li je to dozvoljeno?

On je istakao da struka mora reći na koji način ovu oblast treba urediti.

“Svi zakoni koji se tiču Republike Srpske u protekle dvije godine nisu prošli, a da nije bilo saglasnosti i jedinstva”, poručio je Petković, te dodao da se o ovome treba izjasniti i Vlada Srpske u kojoj postoje stručni ljudi koji mogu reći da li ima prenošenja nadležnosti.

Prema njegovim riječima, potrebno je konkretno naznačiti koji stavovi u prijedlozima zakona znače prenošenje nadležnosti.

“Očekujemo da nam se kaže večeras na ovoj posebnoj sjednici šta je prenošenje nadležnosti, a šta ne i zato je značajna ova sjednica, jer možemo čuti i mišljenje resornih ministara i ostalih”, rekao je Petković.

On smatra da je važno da se vidi šta je granica koja se neće preći.

Babalj: Srpska se treba zaštititi

Predsjedavajući Kluba poslanika SDS-PDP i Liste Za pravdu i red u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Darko Babalj smatra da su pred Republikom Srpskom “veoma turbulentna vremena”, te da treba znati čega se može ili ne može odreći.

On smatra da se Prijedlog zakona o ličnim podacima može popraviti.

“Postavljam pitanje Narodnoj skupštini šta znači u ovom zakonu član 61 o graničnom pojasu. To znači ulazak u teritoriju Srpske. Smatram da je ovo prenošenje nadležnosti i zato vas pitam – da li je to tako ili nije?”, rekao je Babalj, dodajući da se Srpska treba zaštititi.

Mazalica: Proaktivno djelovanje institucija Srpske

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica rekao je da se treba zauzeti stav o prijedlozima zakona o graničnoj kontroli i zakona o zaštiti ličnih podataka BiH, kao i da se vidi proaktivno djelovanje institucija Srpske kako ne bi bilo prenosa nadležnosti.

Mazalica je tokom rasprave na posebnoj sjednici Narodne skupštine Srpske o zauzimanju stava povodom ova dva prijedloga zakona istakao da postoje stvari koje treba mijenjati u ovoj oblasti.

On je dodao da se od ovog pitanja ne bježi, te da treba voditi računa da u narednom periodu Narodna skupština Srpske pokaže svoj potencijal.

Mazalica je naglasio da su resorna ministarstva iz Srpske detaljno iščitala prijedloge zakona, te dala određene primjedbe koje su uvažene.

“Kad se sve sabere vidi se proaktivno djelovanje institucija Srpske i uključenost naših predstavnika u Savjetu ministara i rad naših poslanika u Predstavničkom domu”, rekao je Mazalica.

Prema njegovim riječima, postojala su vremena kada se stavovi institucija Srpske nisu uvažavali u Savjetu ministara, što više nije slučaj.

On je rekao da je na dnevnom redu posebne sjednice i informacija o urušavanju pravnog sistema u BiH kršenjem Dejtonskog sporazuma, te da pozicija i opozicija imaju slične stavove po određenim stavovima koji se odnose na nametanje nelegalnih zakona, djelovanje Ustavnog suda BiH, te pitanje imovine Srpske.