Odbor za ustavna pitanja NSRS: Klub Bošnjaka zloupotrebljava institut zaštite vitalnog nacionalnog interesa
16.12.2024. | 15:02Odbor za ustavna pitanja Narodne skupštine Republike Srpske utvrdio je danas odgovor Ustavnom sudu Srpske u kojem navodi da Zakonom o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne nije povrijeđen vitalni nacionalni interes i da zahtjev Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda za pokretanje postupka njegove zaštite predstavlja zloupotrebu ovog ustavnog instituta.
Klub Bošnjaka u Vijeću naroda Srpske, glasovima pet od osam delegata, inicirao je proceduru zaštite vitalnog nacionalnog interesa, smatrajući da se Zakonom o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne – ugrožava vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda, podsjećaju iz Narodne skupštine.
“Ovdje se, zapravo, radi o osporavanju Zakona u cijelosti, odnosno zahtjevu koji ima sva obilježja zahtjeva za ocjenu ustavnosti, tako da pokretanje postupka zaštite vitalnog nacionalnog interesa predstavlja, u ovom slučaju, isključivo zloupotrebu ovog ustavnog instituta”, navodi se u odgovoru Odbora.
Odbor podsjeća da Klub delegata iz reda bošnjačkog naroda nije formulisao svoj prijedlog amandmana na ovaj zakon, zbog čega Zajednička komisija Narodne skupštine Srpske i Vijeća naroda Srpske nije ni imala predmet rasprave, odnosno usaglašavanja.
“Ovakvim ponašanjem, prevashodno Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda Republike Srpske, stvorena je u potpunosti neustavna praksa da zakonodavac u postupku pred Vijećem za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda, faktički, brani ustavnu osnovanost svojih akata”, smatraju u Odboru za ustavna pitanja.
Odbor ističe da se u konkretnom slučaju radi o samovoljnom proširenju sopstvenih ovlašćenja čime se dolazi do zloupotrebe i kršenja odredaba sadržanih u Ustavu Republike Srpske.
“Zakon se primjenjuje jednako na sve adresate u istim situacijama, anacionalan je i ne može biti riječi o tome da ikoga dovodi u diskriminirajući položaj, a razlog donošenja ovog zakona jeste omogućavanje isticanja zastava i grbova i izvođenja himni stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, ali i država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili ostali ili građani u Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe”, saopšteno je iz Odbora za ustavna pitanja.
U Odboru dodaju da na ovaj način Republika Srpska doprinosi zaštiti identiteta konstitutivnih naroda, ostalih i građana, njihove kulture i tradicije, afirmiše poštovanje ljudskih prava i unapređuje prijateljske odnose i saradnju među državama i narodima.
Odbor za ustavna pitanja utvrdio je i odgovor Ustavnom sudu Republike Srpske na inicijativu za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti člana Zakona o imunitetu Republike Srpske u dijelu koji glasi “i članovi Vlade Republike Srpske”.
U Odboru ističu da je imunitet privilegija javnopravnog karaktera koja je data nosiocu javnopravne funkcije, a ne privatnom licu radi zaštite njegovih ličnih interesa, nego radi interesa funkcije, te da je zakonodavac ostao unutar svojih ovlaštenja.
“Osporavana odredba Zakona primjenjuje se na isti način na sve subjekte koji se nalaze u istim pravnim situacijama i stavlja ih u jednak položaj pri ostvarivanju njihovih prava i obaveza, a propisana krivična i građanska odgovornost odnosi se na sva lica u istoj ili sličnoj situaciji što je u skladu sa članom Ustava koji garantuje ravnopravnost i nediskriminaciju”, navodi se u saopštenju.
Sjednicom Odbora za ustavna pitanja predsjedavao je predsjednik Odbora i predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić.