
Odluka Ustavnog suda RS: Neustavna izmjena Poslovnika Skupštine grada Banjaluka
26.03.2025. | 14:33Ustavni sud Republike Srpske utvrdio je da odluka o izmjenama i dopunama Poslovnika Skupštine grada Banjaluka nije u saglasnosti sa Ustavom Srpske i Zakonom o lokalnoj samoupravi.
Osporenu odluku Skupština Grada Banjaluka donijela je na 24. sjednici održanoj 24. i 25. oktobra 2023. godine na prijedlog svoga kolegijuma. Ocjenu ustavnosti i zakonitosti pred Ustavnim sudom zatražio je gradonačelnik Banjaluke.
Ustavni sud Republike Srpske ocijenio je da je osporena odluka u suprotnosti sa odredbama Zakona o lokalnoj samoupravi kojim je propisano da prijedlog za donošenje akta iz nadležnosti Skupštine mogu podnijeti gradonačelnik, odnosno načelnik opštine, svaki odbornik, skupštinska radna tijela i 10 odsto birača ili 1.000 birača sa područja jedinice lokalne samouprave.
“Budući, dakle, da je konkretna odluka podnesena od neovlašćenog predlagača, odnosno Kolegijuma Skupštine grada, njeno donošenje je suprotno zakonom propisanoj proceduri što ovaj akt sa formalnopravnog aspekta u cjelini čini neustavnim”, navedeno je u saopštenju iz Ustavnog suda Srpske.
Ostale odluke Ustavnog suda RS
Na današnjoj sjednici Ustavni sud je usvojio i odluku kojom je utvrđeno da odluka o usvajanju izmjene i dopune dijela Regulacionog plana “Centar” Doboj – blok šest nije u saglasnosti sa Ustavom Srpske i Zakonom o uređenju prostora i građenju.
Osnov neusaglašenosti osporene odluke sa Ustavom i pomenutim zakonom ogleda se u tome što je postupak njenog donošenja sproveden suprotno relevantnim odredbama Zakona o uređenju prostora i građenju, a što je ujedno čini suprotnom i sa ustavnim načelom zakonitosti akata.
Ustavni sud je donio i odluku kojom je utvrđeno da tačka Protokola za zaštitu djece od nasilja, zanemarivanja i zlostavljanja nije u saglasnosti sa Ustavom Srpske i Zakonom o predškolskom vaspitanju i obrazovanju, Zakonom o osnovnom vaspitanju i obrazovanju i Zakonom o srednjem obrazovanju i vaspitanju.
Budući da su donosioci Protokola suzili polje prava na zaštitu od diskriminacije metodom zatvorene enumeracije isticanjem samo navedenih svojstva djeteta / učenika, Ustavni sud je ocijenio da je takva odredba u nesaglasnosti sa navedenim zakonima i ustavnim načelom zakonitosti akata.
Ustavni sud je donio i odluke kojima nisu prihvaćene inicijative za pokretanje postupka za ocjenjivanje ustavnosti pojedinih odredaba Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o premjeru i katastru Republike Srpske, Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju i Zakona o platama zaposlenih u osnovnim i srednjim školama i đačkim domovima, kao i za ocjenjivanje ustavnosti i zakonitosti pojedinih podzakonskih akata.
Ustavni sud je donio i rješenja kojima je obustavio ustavnosudske postupke za ocjenu ustavnosti normativnih akata jer su prestali postojati procesnopravni uslovi za njihovo dalje vođenje.