Održana 51. sjednica Vlade Republike Srpske

18.12.2019. | 18:14

Vlada Republike Srpske utvrdila je danas, na 51. sjednici, u Banjaluci, Nacrt zakona o posredovanju u prometu nepokretnosti.

Zakon o posredovanju u prometu nepokretnosti je novina u pravnom sistemu Republike Srpske, kojim se po prvi put uređuju uslovi za obavljanje posredovanja, prava i obaveze posrednika i nalogodavaca u prometu nepokretnosti, način obavljanja posredovanja, posrednička naknada, nadzor nad primjenom ovog zakona, kao i novčane kazne i zaštitne mjere za učinjene prekršaje utvrđene ovim zakonom.
Osnovni razlog za donošenje ovog zakona je obezbjeđenje pravne sigurnosti za građane i pravna lica u korišćenju usluga posrednika u prometu i zakupu nepokretnosti.
Ovim zakonom obezbijediće se da za svaki posao posredovanja u prometu nepokretnosti mora biti zaključen ugovor u pisanoj formi. Pored toga, uvodi se i obavezno osiguranje od odgovornosti za štetu koju bi posrednik obavljanjem posredovanja mogao da prouzrokuje nalogodavcu.

Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog programa javnih investicija Republike Srpske za period 2020-2022. godina, koji je evidencioni dokument i koji sadrži informacije o projektima u implementaciji, kao i o projektima koja su nadležna ministarstva/institucije kandidovala kao prioritetne.
Programom javnih investicija za period 2020-2022. godina u Republici Srpskoj su ugovorene investicije u iznosu 519 miliona KM, a kao prioritetne potrebe bez obezbijeđenih izvora finansiranja iskazane su dodatne investicije u iznosu od 11,5 milijardi KM.
Analiza sektorske strukture investicija u implementaciji u periodu 2020-2022. godina prema resornoj nadležnosti za projekte pokazuje da je 88,81% investicija planirano u sektoru energetike i zdravstva, sektorima izbjeglica i raseljenih lica, poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, zaštite životne sredine, te saobraćajne infrastrukture i unutrašnjih poslova.
Najveće učešće u finansiranju ugovorenih investicionih projekata u periodu 2020-2022. godina imaju ino sredstva, krediti i grantovi, u ukupnom iznosu od 266,1 miliona KM ili 51,27%, dok domaća sredstva po svim osnovama učestvuju u iznosu od 252,9 miliona KM ili 48,73% (budžetska sredstva, vlastita sredstva učesnika u realizaciji projekata, domaći krediti). Od prioritetnih investicija bez obezbijeđenih izvora finansiranja najzahtjevniji projekti su iz oblasti saobraćaja i veza, ukupno 6,9 milijardi KM ili 59,54% i energetike i rudarstva, ukupno 4,2 milijarde KM ili 36,38%.

Vlada Republike Srpske utvrdila je Prijedlog strategije za unapređivanje i zaštitu prava pripadnika nacionalnih manjina u Republici Srpskoj za period 2020-2024. godina.
Cilj donošenja ove strategije je da se, kroz realizaciju strateških i operativnih ciljeva, dodatno unaprijede postojeća prava i položaj pripadnika nacionalnih manjina u različitim područjima (kultura, obrazovanje na maternjem jeziku, informisanje itd.). Takođe, cilj donošenja Strategije je uključivanje pripadnika nacionalnih manjina u procese kreiranja javnih politika, kao i uspostavljanje kvalitetnije i efikasnije saradnje sa Vladom, organima i institucijama Republike Srpske.

Vlada Republike Srpske prihvatila je Informaciju o prijedlogu za sufinansiranje projekata Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske i donijela Odluku o davanju saglasnosti Fondu za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske, da u skladu sa raspoloživim sredstvima, u ukupnom iznosu od 1.860.000,00 KM, finansijski podrži/sufinansira niz projekata s ciljem zaštite i unapređenja životne sredine.
Najveći dio sredstava, 390.000,00 KM biće usmjeren na kofinansiranje projekta unapređenje energetske efikasnosti u Republici Srpskoj, koji realizuje Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju.
Prema ovoj odluci, Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske će sufinansirati aktivnosti na realizaciji tri projekta koje implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija UNDP, i to: za aktivnosti na teritoriji Republike Srpske u projektu „Povećanje investicija u zgrade sa niskom emisijom ugljenika u Bosni i Hercegovini“, odobrena su sredstva u ukupnom iznosu od 340.000,00 KM, za „Pokretanje okolišnog finansiranja u svrhu nisko-karbonskog urbanog razvoja“ (UrbanLed)“ odobreni ukupni iznosje 200.000,00 KM, a u okviru proširenja aktivnosti u projektu „Zeleni ekonomski razvoj – GED – Green Economic Development, za implementaciju infrastukturnih mjera energetske efikasnosti JZU bolnice u Trebinju- II faza, biće izdvojeno 60.000,00 KM.

Preostali dio sredstava iz ove odluke biće usmjeren na finansijsku podršku /sufinansiranje projekata koji realizuju privredni subjekti i jedinice lokalne samouprave.
Sredstva na koje se odnosi ova odluka, Fond će obezbijediti u skladu sa ranije odobrenim Planom rada i Finansijskim planom Fonda, za 2019. godinu.

Vlada Republike Srpske donijela je Rješenje o davanju saglasnosti Republičkom sekretarijatu za raseljena lica i migracije za utrošak novčanih sredstava, u iznosu od 505.000,00 KM.
Saglasnost se daje za utrošak novčanih sredstava, sa pozicija: kapitalni grantovi za finansiranje povratka u Republiku Srpsku (265.000,00 KM), kapitalni grantovi za finansiranje povratka u Federaciju BiH (110.000,00 KM), te transferi jedinicama lokalne samouprave za finansiranje povratka u Republiku Srpsku (130.000,00 KM).

Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o isplati finansijskih sredstava nerazvijenim i izrazito nerazvijenim jedinicama lokalne samouprave, u ukupnom iznosu od 500.000,00 KM.