Okončani predmeti: Prva sveobuhvatna analiza procesuiranja trgovine ljudima
06.06.2022. | 15:33U okviru izvještaja “Istraživanje sudske prakse procesuiranja trgovine ljudima u BiH 2003-2021”, koji je danas predstavljen u Sarajevu, izvršena je analiza 104 pravosnažno okončana predmeta pred nadležnim sudovima u BiH, u kojima je oštećeno 319 žrtava i sankcionisano 148 počinilaca krivičnih djela trgovine ljudima i srodnih krivičnih djela.
Zamjenik šefa Misije u Ambasadi SAD u BiH Debora Menuti rekla je da trgovina ljudima predstavlja jednu od najvećih svjetskih zločinačkih industrija koja više od dvadeset pet miliona ljudi pretvara u robove i pogađa najranjivije kategorije društva, u čemu BiH nije izuzetak.
“U posljednje dvije godine BiH je poboljšala svoje kapaciteta za otkrivanje kriminalaca koji se bave trgovinom ljudima i za pomoć žrtvama. Dostignuća BiH su za svaku pohvalu, ali ovaj posao se mora nastaviti, ne samo da bi se zaštitile žrtve i procesuirala krivična djela povezana sa trgovinom ljudima, nego i da BiH ne bi pala na niži nivo u navedenom godišnjem izvještaju. U tom slučaju, Vlada SAD bi odmah zaustavila svu tehničku i pomoć u obuci ili izgradnji kapaciteta za BiH”, izjavila je Menutijeva.
Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta /VSTS/ BiH Halil Lagumdžija istakao je da je uspješnom implementacijom ovog istraživanja Savjet implementirao jednu od svojih obaveza iz Akcionog plana za provođenje Strategije suprotstavljanja trgovini ljudima u BiH, saopšteno je iz VSTS-a.
“Uvjeren sam da ćemo u narednom periodu kroz partnerstvo sa prisutnim predstavnicima Ambasade, Ministarstva bezbjednosti i organizacijama civilnog društva nastaviti sa ispunjavanjem naših obaveza u ovom području. Svjesni smo da je krivično gonjenje i efikasno procesuiranje svih slučajeva trgovine ljudima jedan od prioriteta koji se stavljaju pred institucije BiH i želim poručiti da ćemo dati svoj puni doprinos u okviru vlastitih nadležnosti da se taj segment borbe odvija na najvećem mogućem nivou”, kaže Lagumdžija.
Koordinator za borbu protiv trgovine ljudima i ilegalne migracije BiH Samir Rizvo, naglasio je da je trgovina ljudima kompleksan i višeslojan problem, jer
konstantno mijenja načine, sredstva i svrhe koje se koriste za trgovinu ljudima.
“Zato je važno vršiti stalna istraživanja kako bismo mogli prilagoditi djelovanje, posebno sudske prakse”, smatra Rizvo.
Vođa istraživanja Eldan Mujanović je istakao da je nakon sveobuhvatne analize kompletne sudske prakse u BiH dato 19 preporuka koje se odnose na pravosudnu zajednicu i druge organe koji imaju svoju ulogu u efikasnijem procesuiranju ovih djela i boljoj zaštiti žrtava, u kojima su često ranjive kategorije nerijetko i djeca.
Izvještaj “Istraživanje sudske prakse procesuiranja trgovine ljudima u BiH 2003-2021”, koji je predstavljen u Sarajevu, nastao je u okviru projekta koji provodi Centar za istraživanje politike suprotstavljanja kriminalitetu /CPRC/, u okviru granta finansiranog od Programa podrške zaštiti ljudskih prava USAID/INSPIRE.
Projekat je realizovan u saradnji sa VSTS-om i Kancelarijom koordinatora za borbu protiv trgovine ljudima i ilegalne migracije Ministarstva bezbjednosti u Savjetu ministara.
Ovo istraživanje sastavni je dio napora koji se na strateškom nivou provode u BiH u cilju suprotstavljanja trgovini ljudima.
Krajnji korisnici projekta, kojima rezultati istraživanja mogu pomoći za unapređenje vlastitih kapaciteta i efikasnije procesuiranje trgovine ljudima su nadležni sudovi i tužilaštva u BiH, kao i Centri za edukaciju sudija i tužilaca u Federaciji BiH i Republici Srpskoj.