Osnovni cilj zaštita građana: Evo šta banke više neće moći naplaćivati klijentima

22.11.2024. | 11:18

Usvajanjem izmjena i dopuna Zakona o bankama Republike Srpske stvoriće se pretpostavke za veću zaštitu korisnika bankarskih usluga i efikasnije i ekonomičnije pružanje bankarskih usluga zaključivanjem ugovora u elektronskom obliku, kao i regulatorne pretpostavke daljeg jačanja stabilnosti bankarskog sektora u cjelini.

“S ciljem zaštite korisnika bankarskih usluga, uvodi se zabrana banci da naplaćuje naknadu za opomenu za kašnjenje korisnika u slučaju neizmirenja obaveza, naknadu za ‘vođenje’ kreditne partije, te naknadu za podizanje gotovine na bankomatu”, ističe se u obrazloženju Nacrta ovog zakona koji će biti razmatran na predstojećoj redovnoj sjednici Narodne skupštine.

Razlozi za usvajanje ovog zakona sadržani su i u potrebi njegovog usklađivanja sa relevantnim propisima EU, te imaju za cilj nastavak sprovođenja reforme republičkog bankarskog sektora i proširenja pravnog okvira kojim se omogućava dalji razvoj tržišta kapitala.

U obrazloženju se navodi da su ovom aktom dodatno uređene oblasti korporativnog upravljanja, kupoprodaje plasmana, te proširene mjere nadzora Agencije za bankarstvo Srpske.

Odredbe kojima se uređuje oblast korporativnog upravljanja u bankama izmijenjene su i dopunjene u dijelu kojim se uređuje održavanje sjednica nadzornog odbora, kao i imenovanje članova uprave banke.

U obrazloženju se ističe da su predložene izmjene i dopune usklađene sa Zakonom o privrednim društvima kojim su utvrđena osnovna načela korporativnog upravljanja.

“Predložena su i rješenja kojim banka plasmane po osnovu kredita i drugih usluga odobrenih korisniku bankarskih usluga može ustupiti drugim bankama, ali i investicionim fondovima koji imaju dozvolu za ulaganje u takve plasmane pribavljenu od Komisije za hartije od vrijednosti Srpske”, navodi se u obrazloženju.

Novina u ovom zakonu jeste uređivanje zaključivanja ugovora u elektronskom obliku, u skladu sa propisima kojima se uređuju elektronski dokument i elektronski potpis.

Nacrtom zakona proširena su ovlašćenja Agencije za bankarstvo koja u skladu sa predloženim rješenjima banci može da naloži mjeru dodatnog kapitala ako finansijska ustanova nije uspostavila ili ako dosljedno ne sprovodi sveobuhvatan sistem upravljanja, politike i procedure za utvrđivanje i praćenje velike izloženosti, kao i postupke procjenjivanja adekvatnosti kapitala prilikom procesa njegove interne procjene.

U obrazloženju se dodaje da su zakonom unapređene i odredbe kojim se uređuje restrukturisanje, radi sprečavanja i ublažavanja posljedica kriznih situacija, a Agencija je ovlaštena da i prije nego što počne sa restrukturiranjem banke, može da uvede privremenu obustavu svih obaveza plaćanja na period od dva poslovna dana, s ciljem sprečavanja daljeg pogoršanja stanja u njoj.

“S tim u vezi, radi efikasnijeg sprovođenja postupka restrukturiranja, predložena je izmjena redosljeda prioriteta isplate obaveza u postupku likvidacije, odnosno stečaja”, navodi se u obrazloženju.

Za dnevni red 12. redovne sjednice Narodne skupštine, koja će biti održana u srijedu, 27. novembra, sa početkom u 10.00 časova, predloženo je 20 tačaka.