Petković: Prvo krenuti sa provjerama imovine političara
26.06.2021. | 10:46Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Milan Petković smatra da je zakonsko rješenje o utvrđivanju porijekla imovine u osnovi dobro, te da je saglasan da se prvo krene provjeravati imovina političara, jer su pod najvećim udarom javnosti.
Petković je rekao da ne vidi ništa loše u tome što je Nacrt zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu, čiji je predlagač SNSD, prepisan iz zakona u Srbiji, te da je čak i poželjno da se prepišu neki zakoni koji su dobri, bez obzira da li su iz Srbije, Hrvatske ili nekog drugog pravnog sistema.
“Moja zamjerka, kada je riječ o ovom zakonu, jeste na dio koji govori o rukovodiocu sektora za kontrolu poreskih prihoda i utvrđivanja porijekla imovine, jer to treba da bude neko ko ima minimalno 10 godina radnog iskustva, a ne samo pet”, rekao je Petković za “EvroBlic”.
On kaže da se druga njegova zamjerka odnosi na retroaktivno dejstvo, jer je to ozbiljno pravno pitanje koje mora pravilno da se definiše i da se donese odluka o retroaktivnom dejstvu, kako se ne bi desilo da taj zakon padne na Ustavnom sudu kroz neko vrijeme.
Osvrćući se na kritike opozicije na ovaj zakon, Petković je napomenuo da je SDS, zajedno sa PDP-om, imao 15 godina svoje vlasti, te konstatovao da ga oni tada nisu predlagali jer je trebalo zaštiti ratne tajkune koji su bili najvećim dijelom iz ove dvije stranke.
Petković je istakao da, iako je SNSD ovaj zakon predložio bez konsultacija sa Ujedinjenom Srpskom, iz ove stranke će ga podržati jer su odgovorni političari.
Govoreći o izmjeni Izbornog zakona BiH, Petković ističe da u Ujedinjenoj Srpskoj smatraju da se radi o potpuno kozmetičkim promjenama.
“Izmjena Izbornog zakona nije moguća bez promjene Ustava BiH, a to se sigurno neće desiti dok se ne postigne dogovor, prije svega SDA i HDZ. Vjerujem da ove izmjene idu samo s ciljem povećavanja nadležnosti Centralne izborne komisije kako bi prigrabila neke nove nadležnosti i još više povećala raspon za kažnjavanje politički nepodobnih stranaka”, rekao je Petković.
On smatra da mandati trebaju pripadati strankama, a to bi se prvenstveno postiglo zatvorenom listom jer je prisutna politička trgovina.
Petković je i za posredan izbor načelnika i gradonačelnika u skupštinama lokalnih zajednica jer bi se tako izbjegao dualitet vlasti između njih i skupštinske većine.
On je istakao da je neophodno uvesti i privatne izvršioce, koji u Srbiji postoje već 10 godina, jer je jedan od najvećih problema pravosuđa neblagovremenost i nemogućnost izvršenja pravosnažnih sudskih presuda, a oni bi pomogli u otklanjanju ovih problema.
Petković ističe i da bi trebalo staviti van snage Zakon o izmjenama i dopunama zakona o lokalnoj upravi i samoupravi, kojim se do kraja ove godine prolongira rok za usklađivanje broja zaposlenih u lokalnim administracijama u odnosu na broj stanovnika, jer je očito da pojedine lokalne zajednice nisu u mogućnosti da provedu to zakonsko rješenje.