Petronijević poručio: Osuđujuća presuda predsjedniku Srpske značila bi rušenje Dejtona

21.02.2025. | 10:19

Advokat Goran Petronijević izjavio je da bi osuđujuća presuda u postupku pred Sudom BiH protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika značila rušenje Ustava i Republike Srpske i BiH i Dejtonskog mirovnog sporazuma, te ukazao da je Tužilaštvo imalo šturu završnu riječ bez mnogo argumenata, naspram iscrpne završne riječi odbrane.

“Potpuna pravna dezintegracija BiH nastupiće donošenjem eventualne osuđujuće presude”, upozorio je Petronijević.

On je ukazao da je Tužilaštvo u završnoj riječi preskočilo problematična pitanja legalnosti i legitimiteta Kristijana Šmita. Preskočili su, kako ističe, sve one stvari koje su pravno problematične za njih i po pitanju legalnosti i legitimiteta Šmita, pa nadalje.

“Tužilaštvo je uhvaćeno u toliko manipulacija, laži, nedozvoljenih stvari, falsifikata. Prosto je neverovatno”, rekao je Petronijević za Srnu.

On je podsjetio da se Dodiku sudi kao predsjedniku Republike Srpske, a ne kao privatnom licu, i to zbog toga što je potpisao ukaz o stupanju na snagu zakona, koji je donijela Narodna skupština Republike Srpske.

“To je napad na instituciju predsednika Republike Srpske. To je napad na Republiku Srpsku kroz napad na institucije i na ustavni poredak i na Ustav i na njega kao predsednika, odnosno na funkciju predsednika Republike Srpske”, ukazuje Petronijević.

On podsjeća da je Ustav Republike Srpske u svemu u saglasnosti sa Ustavom BiH i da je stoga, ovo suđenje napad i na Ustav BiH.

“Napad na Ustav BiH znači napad i na Dejtonski sporazum”, ponovio je Petronijević.

On je naveo da je dan nakon potpisivanja objavljena u “Službenom glasniku” Šmitova odluka o donošenju novog člana Krivičnog zakona, što znači da je retroaktivno primijenjen član Krivičnog zakona u odnosu na njega, što je nedopustivo.

To, kako ističe Petronijević, predstavlja povredu načela zakonitosti, a to je da niko ne može biti krivično gonjen niti osuđen za krivično djelo koje nije bilo propisano izričito Krivičnim zakonom u vrijeme kada je “radnja izvršenja” krivičnog djela.

On je rekao da je odbrana i Dodika i Lukića iznijela iscrpnu završnu riječ sa puno dobrih argumenata, a i predsjednik Republike Srpske imao je izuzetno dobru završnu riječ.

“Predsednik je jedno sat i po izneo izuzetno dobru završnu reč, bez obzira na naše savetovanje, toliko svoga tu uneo, da je to prosto njegova izuzetna sposobnost da neke suvoparne pravne i političke probleme objasni vrlo prijemčivim jezikom da svako može to da razume. On je sjajan govornik”, rekao je Petronijević.

Petronijević kaže da jedinu nedoumicu za njega predstavlja ponašanje dijela opozicije u Republici Srpskoj, koje smatra problematičnim.

On je napomenuo da napadi spolja ne mogu da budu efikasni ako nemaju saradnju sa unutrašnjim faktorima.

“Jer, kad je u pitanju država, ovi iz SDS-a, koji se tako sada ponašaju kako se ponašaju, oni bi trebali bi da znaju da je to država koja je stvorena od njihovih lidera i da nemaju pravo da se igraju sa njom. Oni sada pokušavaju da pokažu da je to privatna stvar Milorada Dodika. Nije on ovde privatno zbog toga što je uzeo kredit, pa nije vratio kredit pa prevario banku ili bilo šta drugo”, naglasio je Petronijević.

On ocjenjuje da će ovaj postupak postati egzemplar nečega kako ne treba da izgleda pravosuđe i kako ne smije da postupa pravosuđe i kako se pravosuđe ne smije zloupotrebljavati u političke svrhe.

Petronijević je zaključio da ako Sud BiH iole ima integriteta i može da odlučuje svojom glavom, presuda Dodiku i Lukiću može biti samo oslobađajuća.

“Ali, bojim se da je tu pritisak i čaršije, javnosti tamo, a i tih političkih faktora, pa i nesrećnog Kristijana Šmita, koga oni drže da je visoki predstavnik, iako nije i skoro otišlog /američkog ambasadora u BiH Majkla/ Marfija, tako da može da se desi svašta. Ali, ako se bude odlučivalo po zakonu u skladu sa Ustavom BiH i Ustavom Republike Srpske, nema apsolutno šansi, tu nema ni `k` od krivičnog dela niti je ono bilo propisano u vreme kada se to događalo”, rekao je Petronijević.

On je ukazao da je niz problema koji su otvoreni i koje tužilaštvo ne može da riješi i nemaju objašnjenja, a da će se vidjeti kako će to sud da pokuša da riješi.

“Što se tiče nas, mislim da ona /sudija Uzunović/ neće moći da obrazloži osuđujuću presudu i ona će sigurno biti doneta pod pritiskom. Ona nije neko ko ne zna pravo, tako da, ako bi donela osuđujuću presudu, to bi onda očigledno bila svesna njena greška koju bi učinila pod pritiskom”, konstatovao je Petronijević.