Po Stevandiću se Šmit miješa u izbornu kampanju: Cilj je da se izaberu podobni koji ga prihvataju
05.07.2022. | 14:21Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Nenad Stevandić ocijenio je da se Kristijan Šmit, visoki predstavnik u BiH kojeg ne priznaju vlade Rusije, Kine i vlasti Republike Srpske, duboko miješa u izbornu kampanju u BiH u korist bošnjačke strane, poručivši da je potrebno o tome obavijestiti svjetsku javnost i da odgovor Republike Srpske na takve najave bude ozbiljniji.
On je rekao Srni da sve što Šmit radi predstavlja pokušaj diskriminisanja onih koji ga ne priznaju radi omogućavanja boljeg izbornog rezultata onima koji se sa njim sastaju.
Stevandić ističe da Šmitove izjave da će neko ići pod sankcije i da će on o tome odlučivati predstavljaju miješanje u izbornu kampanju s ciljem diskreditacije jedne od strana na izborima.
“Cilj je da se izaberu podobni koji prihvataju Šmita, a da se kazne oni koji ne prihvataju Šmita”, rekao je Stevandić, komentarišući navode Šmita da bi mogao ukinuti Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske.
On je ukazao da to predstavlja kršenje zakona, ljudskih prava i Dejtonskog mirovnog sporazuma i da to odgovara bošnjačkom ekstremizmu. Stevandić je dodao da je to anticivilizacijsko i antievropsko pitanje koje je u istoj ravni sa aparthejdom.
“Hoće da naš narod bude natjeran da bira predstavnike po volji Šmita, inače će ih Šmit sankcionisati”, naglasio je Stevandić.
On smatra da svjetska javnost i EU moraju biti obaviješteni o Šmitovom miješanju u izbornu kampanju u BiH, te poručuje i da Republika Srpska mora da ima ozbiljnije odgovore na te najave, a ne samo politička reagovanja i komentare.
“Mi u Republici Srpskoj treba bolje da se pripremimo i konkretizujemo svoje odluke u odnosu na ono što Kristijan Šmit najavljuje”, napominje Stevandić, koji je ponovio da miješanje u izbornu kampanju predstavlja kršenje zakona i Dejtonskog sporazuma, te da se to mora apostrofirati kao problem broj jedan.
Kristijan Šmit izjavio je da je njemačka vlada zaustavila 120 miliona evra pomoći Republici Srpskoj zbog, kako je rekao, “secesionističkog ponašanja”. Šmit je za N1 rekao da se očekuje da će sutra Ustavni sud BiH donijeti odluku u vezi sa formiranjem Agencije za lijekove Republike Srpske i najavio da će tek tada “djelovati”.
Ustavni sud BiH sutra bi na plenarnoj sjednici u Sarajevu trebalo da razmatra zahtjev predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića za ocjenu ustavnosti Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske i Zakona o dopunama Zakona o republičkoj upravi.