Podrška Stevandićevom prijedlogu za ubrazanje imunizacije

03.02.2021. | 22:06

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je danas u drugom krugu glasanja prijedlog poslanika Srpskog kluba Nenada Stevandića koji se odnosi na ubrzanje procesa distribucije vakcina i imunizacije građana protiv virusa korona.

Stevandić prijedlogom traži donošenje zaključka kojim bi Predstavnički dom obavezao direktora Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH da prilikom razmatranja zahtjeva za registraciju vakcine protiv virusa korona primijeni član 38 Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima BiH, što znači da direktor Agencije u slučajevima vanrednog stanja odobri stavljanje lijeka u promet i prije utvrđivanja uslova propisanih zakonima.

Za Stevandićev prijedlog glasalo je 19 poslanika, pet je bilo protiv, a 12 uzdržanih.

Poslanici nisu podržali inicijativu poslanika SDA Šemsudina Mehmedovića kojom traži da se u parlamentu BiH počne ponovo procedura javnog oglašavanja, ponude, izbora i usvajanja teksta himne BiH.

Protiv je glasalo dvije trećine poslanika iz Republike Srpske.

Podršku je dobila inicijativa četvoro poslanika Naše stranke kojom se traži da se “započne procedura traženja informacija i dokumentacije od nadležnih tijela SAD da je Nikola Špirić bio uključen u javnu korupciju i ostvario korist od nje, uključujući ostvarivanje nepropisne koristi tokom obavljanja javnih funkcija i ometanje javnih procesa tokom svoga mandata kao člana Predstavničkog doma BiH”.

Poslanici nisu podržali prijedlog zaključak poslanka A-SDA Јasmina Emrića kojim traži da Savjet ministara van snage stavi zaključak koji je usvojen na vanrednoj telefonskoj sjednici 31. decembra 2020. godine, a kojim se izričito pozivaju vlasti Unsko-sanskog kantona i Bihaća da poštuju navedenu važeću odluku i bez odlaganja izvrše prihvat i smještaj određenog broja migranata na lokaciju Bira.

Istu sudbinu doživjela su i druga dva Emrićeva prijedlog zaključaka koji se odnose na informaciju o stanju u oblasti migracija u BiH iz avgusta 2020, od kojih se prva odnosi na zahtjev da Savjet ministara hitno izmijeni odluku o određivanju privremenih prihvatnih centara za smještaj migranata, na način da se iz člana 1 briše lokacija bivše fabrike “Bira” u Bihaću, te da se odmah zatvori navedeni privremeni prihvatni centar.

Poslanici su podržali prijedlog zaključka poslanika Naše stranke Mirjane Marinković-Lepić kojim traži da se naloži Savjetu ministara da mjesečno dostavlja informacije o stanju u oblasti migracija Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

Na današnjoj sjednici nije prihvaćena informacija o stanju u oblasti migracija u BiH za avgust 2020. godine, prema kojoj je 31. avgusta u svim centrima za smještaj migranata boravilo 5.120 lica.

U drugom krugu glasanja nije prihvaćena inicijativa poslanika SDA Denisa Zvizdića kojom je tražio da Predstavnički dom parlamenta BiH zaduži Savjet ministara da u roku od 30 dana od usvajanja ove inicijative, kao nosilac i koordinator aktivnosti, usaglasi s enitetskim vladama revidirani dokument “Socioekonomske reforme u BiH za period od 2020. do 2022. godine” i prateći Akcioni plan.

Predstavnički dom nije usvojio nijednu od šest Zvizdićevih inicijativa, među kojima su i one kojim traži da se Savjet ministara zaduži da u što kraćem roku, a ne kasnije od deset dana od dana usvajanja ove inicijative, usvoji Strategiju za borbu protiv korupcije BiH za period od 2020. do 2024. godine i prateći Akcioni plan, kao i da se Savjet ministara zaduži da, u roku od 60 dana pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi prijedlog zakona o nadzoru nad tržištem BiH.

Za Zvizdićeve inicijative nije bilo entitetske većine poslanika iz Republike Srpske.

Poslanici su sa 24 glasa za usvojili izvještaj o izvršenoj reviziji učinka o temi “Digitalizacija TV signala u BiH”, kao i izvještaj o izvršenoj reviziji učinka o temi “Planiranje i sprovođenje obuka zaposlenih u institucijama BiH”, čiji je podnosilac Kancelarija za reviziju institucija BiH.

Poslanici nisu podržali informaciju o trenutnom stanju u Izvozno-kreditnoj agenciji BiH uzrokovanom blokadom glavnog transakcijskog računa sa zaključcima Komisije za spoljnu trgovinu i carine.

Poslanici nisu podržali imenovanje Sanje Blagojević, Elvira Lemeša i Valentine Rupčić za članove Upravnog odbora Јavnog radio-televizijskog servisa BiH.

Na sjednici je podržan Ante Boras za zamjenika direktora Agencije za zaštitu ličnih podataka u BiH.

Poslanici Predstavničkog doma podržali su imenovanje članova Nezavisnog odbora policijskih struktura BiH.

Podršku su dobili kandidati Muhamed Mujakić, Enes Obralija, Enes Bezdrob, Miše Ćavar, Mate Miletić, Nikola Džambas, Uroš Pena, Darko Kremenović i Milan Stanić.

Enes Obralija je kandidat za predsjednika, Miše Ćavar za prvog, a Uroš Pena za drugog zamjenika.

Podršku poslanika dobili su i članovi Odbora za žalbe građana, kao nezavisnih tijela policijske strukture BiH, a kandidati su Hana Korać, Semir Šut, Vjekoslav Vuković, Tihomir Marinčić, Boris Buha, Miroslav Јanjić i Merima Šenderović.

Usvojen je i prijedlog odluke o Savjetu nacionalnih manjina BiH, čiji je predlagač Zajednička komisija za ljudska prava parlamenta BiH.

Predstavnički dom usvojio je sva tri prijedloge zaključaka poslanika Branislava Borenovića, Nenada Nešića i Dragana Mektića, kojim, između ostalog od Savjeta ministara traže da u roku od 15 dana dostavi Domu detaljnu informaciju o odluci Energetske zajednice da uvede sankcije BiH, aktivnostima koje je Savjet ministara BiH preduzeo da do sankcija ne dođe i planu aktivnosti za ispunjavanje obaveza BiH kojim bi razlozi za uvođenje sankcija bili otklonjeni.

Drugim prijedlogom Nešić, Borenović i Mektić traže od Savjeta ministara da u roku od 15 dana dostavi Domu detaljnu informaciju o ispunjavanju obaveza BiH iz sporazuma sa EU o izvozu piletine, prerađevina od pilećeg mesa i jaja za industrijsku preradu, kao i o preduzetim mjerama da BiH ne ostane bez izvoznih dozvola u EU.

Trećim prijedlogom zaključka ova tri poslanika traže od Savjeta ministara da u roku od 15 dana ovom domu dostavi detaljnu informaciju o odluci Federalne službe za veterinu i fitosanitarnu kontrolu Ruske Federacije da privremeno zabrani uvoz krušaka iz BiH, odnosno Republike Srpske, mjerama koje su preduzete nakon 21. decembra 2020. godine, kada su institucije BiH od ruskih partnera upozorene na mogućnost uvođenja restriktivnih mjera, kao i o podacima o izvezenim količinama krušaka i jabuka u 2019. i 2020. godini.

Podršku poslanika dobio je i prijedlog zaključka da se u Privremenu zajedničku komisiju za sprovođenje procedure imenovanja članova Nezavisne komisije za praćenje uslova boravka u zavodima iz Predstavničkog doma imenuju se poslanici Dragan Bogdanić /SNSD/, Darijana Filipović /HDZ/ i Alma Čolo /SDA/.

Danas nije podržana inicijativa poslanika Naše stranke Predraga Kojovića, Aide Baručije, Mirjane Marinković Lepić i Damira Arnauta kojom se zadužuje Savjet ministara i nadležno Ministarstvo bezbjednosti da u roku od 30 dana uputi Prijedlog zakona o dopunama Zakona o komunikacijama kojim će se uvesti jedinstveni evropski broj za hitne situacije 112.

Nisu podržane ni inicijative poslanika Naše stranke kojima su tražili od Savjeta ministara da izdvoji sredstva za pomoć žrtvama zemljotresa u Hrvatskoj, u minimalnom iznosu od 300.000 KM, kao ni da se izdvoje sredstva za izgradnju nove zgrade Doma zdravlja Bihać u minimalnom iznosu od 2.000.000 KM.

Podršku nije dobila ni njihova inicijativa da Ministarstvo civilnih poslova u Savjetu ministara u toku 2021. godine, iz planiranih sredstava za sport obezbijedi 100.000 KM Rukometnom savezu BiH.

Usvojena je inicijativa poslanika SDP-a Nermina Nikšića za regulisanje statusa radnika veze i kriptozaštite u Agenciji za istrage i zaštitu /Sipa/.

Poslanici su dali saglasnost za ratifikaciju Sporazuma o finansiranju programa aktivnosti za 2019. godinu, između EU, koju predstavlja Evropska komisija i BiH, koju predstavlja Direkcija za evropske integracije Savjeta ministara.

Borjana Krišto, koja predsjedava Predstavničkim domom, rekla je da će datum održavanja naredne sjednice biti naknadno određen.