Političari u Gradini jedinstveni: Jasenovac se ne smije zaboraviti
12.05.2024. | 15:11Premijer Srbije Miloš Vučević poručio je u Donjoj Gradini da su razmjere zločina nad srpskim narodom u NDH tolike da djeluju nestvarno i izrazio uvjerenje da će oni koji “narod žrtve” optužuju za genocid doći na ovo mjesto da se poklone i da se izvine.
“Sa ovog mesta mi svedočimo da je narod koji je ovo prošao ne može biti narod dželata nego je narod žrtve, da se sa ovog mesta zaklinjemo da su čojstvo i junaštvo naša snaga, da verujemo u nebesku pravdu i Božiju milost da će oni koji nas za genocid optužuju upravo ovde doći, u ovu dolinu plača, da se poklone i da se izvine”, poručio je Vučević.
On je na obilježavanju Dana sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, u svojstvu izaslanika predsjednika Srbije, istakao da je onaj ko to ne shvati, nastavljač onih koji su počinili ovaj zločin.
“Naše je da verujemo i da se molimo, a Bog će nam dati onako i onoliko kako smo se molili, i da radimo i da se politički borimo i da znamo da je uvek noć pred svitanje najtamnija i da će doći nova zora, bolja za srpski narod i naše države, da iz ovih humki izniče slava i besmrtnost Srbinova”, rekao je Vučević.
On je istakao da se su se danas okupili na najvećem srpskom polju smrti i da se tu nalaze stotine hiljada onih koji su stradali “kao da nisu ljudi – klani, kuvani, davljeni, odrani, spaljeni, silovani, mučeni i živi sahranjivani”.
“Razmere zločina genocida na ovom mestu su tolika da deluju nestvarno i stvaraju najmanje dva efekta – prvi da vam niko ne veruje da postoji mesto na kugli zemaljskoj gde se od dečjih leševa pravio sapun, a drugi da ta rana toliko boli da čovek u očaju ne želi da o tome razmišlja”, rekao je Vučević.
On je upozorio da su ova dva fenomena najopasnija u kolektivnoj svijesti, jer je sjećanje na ove stradalnike srpski identitet i korijen.
“Ponekad se čini da samo zaposleni u Spomen-kompleksu Donja Gradina predstavljaju monahe i monahinje koji se jedini mole Bogu za one koji počivaju ovde. Oni su tu svaki dan sami, oči u oči sa najmonstruoznijim smrtima naših sunarodnika koji ovde leže i na tome im moramo biti zahvalni”, rekao je Vučević.
Uporedivši ovo strašno mjesto stradanja sa paklom, Vučević je ocijenio da to što se desilo u NDH “može samo Gospod da razume”, a da onaj ko muku srpskog naroda ne bude shvatio “ponovo je samog Hrista razapeo”.
Vučević je poručio da su srpski stradalnici “naša radosna armija u raju koja brine o nama”.
“Nama mora biti jasno da je ovo Jerusalim naš, naša sveta zemlja, da je ovde naš okean suza i krvi, da smo odavde raspeti i pobednički vaskrsli i do današnjeg dana, jer nas Gospod u ljubavi svojoj ponovo na noge postavi i ojača mišice naše i dade snagu da ne odvraćamo pogled sa ovog mesta, nego da znamo, gledamo i dišemo, da sanjamo i da se zbratimimo, da skupimo snagu i svedočimo pobedu života nad smrti i dobra nad zlim”, poručio je Vučević.
Mandić poručio: Donja Gradina – važna kao kultura sjećanja da se čuva i njeguje
“U ime Crne Gore, u ime njenih građana u ime svih naroda i svakog čovjeka poklonim se žrtvama ovog strašnog genocida i istažem osjećaj te države prema onome što se desilo od 1941. do0 1945. godine”, naveo je Mandić.
Mandić je istakao da se u Donjoj Gradini desio genocid koji može da se mjeri sa Aušvicom.
“Bio je jedno od mjesta koje je između ostalog uticalo na oblikovanje čitavog načina razmišljanja. Dugo vremena skrivano od javnosti ali evo već nekoliko godina postalo mjesto gdje se okupljamo svi mi koji mislimo da je to važno kao kultura sjećanja da se čuva i njeguje za srpski narod”, naveo je Mandić.
Podsjetimo, u prisustvu zvaničnika Republike Srpske i Srbije u Donjoj Gradini obilježen je Dan sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine.
Obilježavanju su prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović, predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević, predsjednik privremenog organa Grada Beograda Aleksandar Šapić, predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, ministri u Vladi Srbije i drugi zvaničnici.
Poruka predsjednika Izraela: Ovo je “modrica na istoriji”
Predsjednik Izraela Isak Hercog smatra da će Donja Gradina zauvijek ostati “modrica na istoriji” i da je moralna odgovornost da se insistira na sjećanju.
Čitajući poruku izraelskog predsjednika na obilježavanju Dana sjećanja u Gonjoj Gradini, ambasador Izraela u BiH sa sjedištem u Tirani Galit Peleg je navela da su na ovom mjestu počinjeni grozni zločini koji su izvršeni kroz dehumanizaciju žrtava, bez ikakvog oklijevanja ili kajanja.
“Tu smo da damo onima koji su nestali poštovanje koje zaslužuju, da povežemo neidentifikovani broj sa imenom, ime sa licem, a lice sa dušom. Kao predsjednik države Izrael, moja je svečana obaveza i odgovornost da posvetim sjećanje na one koji su ubijeni tokom Holokausta i tokom čitavog Drugog svjetskog rata”, istakao je izraelski predsjednik.
On je dodao da je ovo sveto okupljanje učvršćuje vezu koju dijele narodi Izraela i BiH, te istakao da se ne može promijeniti pretrpljena tragedija, ali može i mora da se obaveže na budućnost tolerancije i saosjećanja, budućnost u kojoj neće biti mjesta za “mržnju koja nas je ciljala”.
Ambasador Izraela u BiH Galit Peleg je zahvalila Republici Srpskoj i njenom predsjedniku Miloradu Dodiku za podršku koju su pružili Izraelu, naročito nakon događaja od 7. oktobra. “Za vaše prijateljstvo iskreno vam hvala”, rekla je ona.
Cvijanovićeva istakla: Donja Gradina najglasnije svjedoči da je Srpska jedini garant našeg opstanka
Srpski član Predsjedništva Bih Željka Cvijanović rekla je danas da je Donja Gradina mjesto koje najglasnije svjedoči da su Republika Srpska i njene institucije jedini garant opstanka srpskog naroda na ovim prostorima.
Cvijanovićeva je istakla da zato ne postoji izgovor kojim bi se opravdao zaborav, kao što ne postoji ni svetija dužnost od pamćenja.
“Donja Gradina. Mjesto tuge i bola”, naglasila je Cvijanovićeva, koja je danas prisustvovala Danu sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj /NDH/ od 1941. do 1945. godine.
Ona je istakla da je to najveće stratište u okviru jasenovačkih logora smrti i mjesto najmasovnijeg stradanja srpskog, kao i drugih naroda nad kojima je zločinačka Nezavisna Država Hrvatska sprovodila genocid.
“Neka je vječna slava svim žrtvama. I da se nikada i nikome ne ponovi”, navela je Cvijanovićeva na “Instagramu”.