“Politizacija suše”: Ministarstvo uvjerava da nema uslova za proglašenje elementarne nepogode
21.08.2021. | 07:35U Republici Srpskoj još uvijek ne postoje uslovi za proglašenje elementarne nepogode zbog visokih temperatura i suše koja je pogodila domaći sektor agrara.
Istakli su ovo za “Glas “Srpske” iz nadležnih institucija, ističući kako se radi o još jednom pokušaju politizacije, te jeftinom pokušaju prikupljanja političkih poena.
– Pojedinci su se oglasili i uputili zahtjev za proglašenje elementarne nepogode na nivou Srpske, iako nijedna od zemalja u okruženju to nije uradila, a nije ni razmatrala, niti je ijedno od validnih domaćih udruženja to zatražilo. Nadležne službe svakodnevno prate stanje i realno gledajući na terenu nije tako alarmantna situacija da bi se donijela jedna takva odluka – naveli su oni.
Podsjećanja radi, predsjednik Udruženja poljoprivrednika sela Semberije i Majevice nedavno je istakao kako je zbog izuzetno sušne godine neophodno proglasiti stanje elementarne nepogode na prostoru cijele Srpske, te dodao kako ni navodnjavanje nije dovoljno u ovakvim slučajevima, jer “kukuruz gori na 42 stepena”.
Ovoj “akciji” se priključio i SDS, ali i predsjednik DNS-a, Nenad Nešić, kazavši kako su ratari prinuđeni da gledaju u nebo, jer država, navodno, nije ništa uradila na razvoju sistema za navodnjavanje.
Prema riječima nadležnih iz resornog ministarstva sve ove tvrdnje ne stoje, a ni štete nisu ni izbliza toliko kataklizmične koliko se u javnosti pokušavaju prikazati, od strane, kako su ga nazvali, samozvanog predsjednika udruženja, Save Bakajlića, ali i predstavnika pojedinih opozicionih partija.
– Ne može se reći da nije bilo određenih šteta na usjevima, ali tražiti da se proglasi stanje elementarne nepogode na području čitave Srpske stvarno je neozbiljno, neodgovorno i neutemeljeno – naveli su iz resornog ministarstva.
Kako su rekli, na područnoj jedinici Gradiška pod kukuruzom je zasijano je 29.000 hektara, 15-20 odsto se nalazi pod sistemom navodnjavanja i očekuju se prinosi iznad prosjeka. Kada je u pitanju Banjaluka, na zasijanim površinama uz rijeke i tamo gdje postoji navodnjavanje štete su minimalne, dok se u Bijeljini, prema prvim procjenama, mogu očekivati prinosi manji za 30 odsto, a u drugim regijama i do 50. Kako su pojasnili, svaka opština ponaosob, u zavisnosti od stanja na terenu, može samostalno donositi odluke u ovakvim slučajevima, a Vlada Srpske je u prethodnom periodu uložila značajna finansijska sredstva u sisteme navodnjavanja, a pogotovo u ,navodno spornoj, Semberiji, a gdje se nalaze i najveći proizvođači povrća u Srpskoj. Njima je resorno ministarstvo obezbijedilo besplatno navodnjavanje, a imaju i sufinansiranu premiju osiguranja od 50 odsto.
Milioni
Prema podacima iz resornog ministarstva, u izgradnju sistema za navodnjavanje od 2013. godine pa do danas, uloženo je 42,8 miliona maraka, zahvaljujući tome se navodnjava ukupno 4.784 hektara površina. Iz agrarnog budžeta u izgradnju ovih sistema do sada je uloženo osam miliona maraka. U narednom periodu planirana je izgradnja novih sistema na još 2.640 hektara, a za što će biti izdvojeno oko 30 miliona.