Popuna rezervi OS BiH: Municija starija od 30 godina, traže 156 miliona KM da je obnove

29.11.2024. | 07:22

Ministarstvo odbrane BiH planira da u ovoj i narednih 11 godina utroši ukupno 156.222.400 KM za nabavljanje municije i minsko-eksplozivnih sredstava (MiMES) za popunu rezervi Oružanih snaga (OS) BiH.

Požalili su se u ovom ministarstvu da je postojeća perspektivna municija na zalihama OS BiH uglavnom starosti više od 30 godina i sve više se, kako navode, kroz hemijsku analizu pogonskih goriva municije pokazuje da je njena stabilnost umanjena i kao takva nije bezbjedna za skladištenje i čuvanje.

Već je skrojen i Prijedlog odluke o odobravanju višegodišnjeg projekta “Nabavka municije i minsko-eksplozivnih sredstava za popunu rezervi OS BiH”, gdje je detaljno obrazložen ovaj plan.

Tako bi milion KM trebalo da bude prebačeno iz neutrošenih sredstava iz budžeta MO BiH za ovu godinu. Plan je da ostatak sredstava, za period od 2025. do 2035, bude obezbijeđen iz budžeta institucija BiH i od ostvarenih prihoda po godinama od prodaje sekundarnih sirovina nastalih demilitarizacijom, odnosno zbrinjavanjem municije i minsko-eksplozivnih sredstava. Sredstva, kako je predloženo, mogu biti obezbijeđena i promjenom strukture rashoda godišnjeg odobrenog budžeta MO BiH.

“Razlog za donošenje ove odluke je podizanje stepena borbene spremnosti OS BiH kroz revitalizaciju neiskorištenih resursa i potencijala BiH, te njihovo stavljanje u funkciju izgradnje odbrambenih sposobnosti OS BiH, odnosno nabavku MiMES za održivu popunu rezervi “, navodi se u obrazloženju.

Od formiranja OS BiH snabdijevanje municijom i minsko-eksplozivnim sredstvima rađeno je, kako se dodaje, iz dodijeljenih i naslijeđenih količina od bivših entitetskih vojski.

“U proteklom periodu nije bilo značajnije planske nabave MiMES osim manjih količina za potrebe realizacije obuke zapovjedništava i jedinica OS BiH”, naveli su iz MO BiH.

Odlukom o viškovima, kako dodaju, nije predviđena niti dodijeljena municija za potrebe obuke i uvježbavanja zapovjedništava i jedinica tako da su OS BiH bile prinuđene koristiti municiju iz količina odobrenih planiranih rezervi, što je dodatno uticalo na umanjenje procenta popune.

“S obzirom na zatečenu starost postojeće municije i na nedostatak kapaciteta za pokretanje kontrolno-tehničke provjere i procesa održavanja municije, dešava se da postojeća municija često ne zadovoljava neophodne kvalitativne standarde. Predviđanja su da će se u narednom periodu takvo stanje nastaviti i sve više negativno odražavati na operativnost i bezbjedno funkcionisanje municije”, naveli su iz MO BiH.

Pritom, pri planiranoj nabavci postoje i određeni izazovi.

“Prilikom planiranja nabavke municije kroz višegodišnji projekat neophodno je uzeti u obzir da su pojedini raspoloživi sistemi naoružanja u OS BiH zastarjeli i više se ne proizvode, pa je i municija za takvo naoružanje teško dostupna na tržištu ili se uopšte ne proizvodi. To zahtijeva pažljivo planiranje i ispitivanje tržišta za nabavku municije za pojedine vrste i tipove naoružanja”, naveli su iz MO BiH.

Dinamika realizacije projekta je, dodaju, uslovljena dostupnim novčanim sredstvima.

“Temeljem iskustava u proteklih deset godina za nabavku MiMES za rezervu, cijene municije su konstantno rasle sa tendencijom daljnjeg rasta. S obzirom na globalni poremećaj cijena na tržištu moguća su povećanja cijena i korekcije u periodu trajanja višegodišnjeg projekta”, navode iz MO BiH.

Sredoje Nović, član Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost BiH, kaže da materijal o ovoj nabavci još nije vidio.

“Kao Komisija očekujemo kvalitetno obrazloženje o čemu se radi. U svakom slučaju, sačekaćemo sjednicu Komisije, gdje ćemo razmatrati to pitanje i sigurno je da ćemo dati adekvatne zaključke. Do tada je to teško komentarisati”, rekao je Nović za “Nezavisne novine“.