Poslanici PDP traže izjednačavanje materinskog dodatka sa minimalcem: “405 KM nije dovoljno”

03.02.2025. | 09:58

Cijene roba i usluga u Republici Srpskoj su posljednjih godina rasle velikom brzinom, dok su primanja određenih kategorija stanovništva ostala nepromijenjena, što je za mnoge građane zemlje postalo teško izdrživo.

Ovu poruku uputili su poslanici PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Tanja Vukomanović i Bojan Kresojević, nakon što su Vladi Republike Srpske predali inicijativu za izjednačavanje materinskog dodatka sa iznosom minimalne plate.

-Vlada Republike Srpske dozvoljava da cijene rastu do nivoa koji je već neuporediv sa prihodima većine građana, ali istovremeno nije promijenila iznos materinskog dodatka, koji za nezaposlene majke ostaje isti već osmu godinu. Iznos od 405 KM nije dovoljan, i stoga predlažemo njegovo povećanje, odnosno usklađivanje sa zakonom koji ga reguliše – istakla je Vukomanović.

Poslanici su naglasili da nije kasno da Vlada utvrdi novi iznos za ovu 2025. godinu i olakšaživot za preko 3.000 majki koje primaju ovaj dodatak.

-Time želimo da tražimo povećanje materinskog dodatka sa 405 KM na iznos minimalne plate. Vlada Republike Srpske još uvijek nije objavila iznos materinskog dodatka za 2025. godinu, ali vjerujem da je to zbog traženja načina za povećanje tog iznosa, jer je to jedini način da se borimo protiv demografske spirale u kojoj se Republika Srpska trenutno nalazi – zaključio je Kresojević.