Potpuno nezaštićeni: Policajci nemaju osiguranja i sistematskog pregleda
24.03.2021. | 08:19Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu (SIPA), Granične policije (GP) i Direkcije za koordinaciju policijskih tijela (DKPT) BiH nemaju obavezno osiguranje od posljedica nesrećnog slučaja, a sistematski ljekarski pregled nisu prošli od zasnivanja radnog odnosa u policijskim agencijama na nivou BiH.
Sindikalni predstavnici ovih policijskih agencija prošle sedmice su uputili pet zahtjeva Savjetu ministara BiH, od koga, između ostalog, traže da u parlamentarnu proceduru uputi novi zakon o policijskim službenicima BiH kojim bi se regulisala i ova sporna pitanja. Nacrt novog zakona, koji je kreirala radna grupa prije više od tri godine, predviđa da je “policijski službenik dužan da se podvrgne redovnom ili vanrednom zdravstvenom pregledu koje organizuje policijski organ”, ali nacrt tog zakona se od 2017. godine nalazi u ladici.
Predsjednik Sindikata SIPA Edin Kahrimanović kaže da je bruka i sramota da policijski službenici nemaju osiguranje u slučaju nesreće, ni redovne sistematske preglede. On dodaje da su zbog toga i protestovali u Sarajevu prošle sedmice, ističući da je rješenje u donošenju novog zakona o policijskim službenicima.
“Policijski službenici su potpuno nezaštićeni. Pripadnici SIPA učestvuju u akcijama hapšenja i stavljaju glavu u torbu, a u slučaju da, ne daj bože, izgube život, njihove porodice bi dobile odštetu u visini šest plata i to samo ako dokažu da ih je izdržavao stradali pripadnik SIPA. Zar to nije bruka”, kaže Kahrimanović za Glas Srpske.
On dodaje da se policijski službenici ne dijele po nacionalnoj osnovi, ističući da je jedan od sindikalnih zahtjeva i da se policijskim službenicima sa prebivalištem na području Republike Srpske omogući isto pravo na penzionisanje kao i njihovim kolegama u FBiH.
Predsjednik Sindikata policijskih organa BiH Dragan Krvavac podsjeća da je jedan od zahtjeva sa prošlonedjeljnih protesta bio i da se do 25. marta objavi Pravilnik o uniformi koji je usvojen u skladu sa svim propisanim procedurama.
“Ostalo je samo da se pravilnik objavi u ‘Službenom listu BiH’, ali to do danas nije urađeno, iako nikome nije jasno zbog čega. Pored toga, mnogo ozbiljniji su problemi osiguranja i sistematskih pregleda, jer nigdje u svijetu nema to da policajci nemaju obavezan zdravstveni pregled i osiguranje“, kaže Krvavac.
Prema njegovim riječima, to što nema periodičnih zdravstvenih pregleda je ozbiljan problem, jer je otvorena mogućnost da neki policijski službenik, kako kaže, “pukne”, a da mu je i dalje omogućeno da nosi pištolj.
“Poseban problem su niske plate i mi na to godinama ukazujemo. Do kraja ove sedmice biće održan sastanak Upravnog odbora Sindikata policijskih službenika u proširenom sastavu, na kojem ćemo donijeti odluku šta ćemo dalje raditi i kako ćemo se ponašati, jer vlast ne pokazuje sluh za naše probleme”, kaže Krvavac.
Zakon o platama
Sindikat policijskih službenika BiH odustao je privremeno od zahtjeva da se osnovica za obračun plata sa 475,69 maraka poveća na 535 KM i traži da se ona vrati na nivo iz 2012. godine i iznosi 498,10 KM, kao i da se do 1. oktobra ove godine iz Zakona o platama u institucijama BiH izdvoje zaposleni u policijskim agencijama. Oni traže da budu tretirani posebnim zakonom, po uzoru na zaposlene u Tužilaštvu i Sudu BiH.ccc