Potvrđeno iz Tužilaštva BiH: Postoji predmet protiv Lende u odjeljenju za ratne zločine
23.01.2023. | 16:59U Posebnom odjeljenju za ratne zločine Tužilaštva BiH postoji predmet protiv nekadašnjeg komandanta operativne grupe “Bosna” Refika Lende, koji je kandidat SDA za pot/predsjednika Federacije BiH (FBiH), rečeno je Srni iz Tužilaštva BiH.
Iz Tužilaštva kažu da je predmet protiv Lende formiran na osnovu izvještaja koji je prije 20 godina podnijelo Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske o ratnom zločinu nad Srbima na području Ozrena i Vozuće 1995. godine.
Iz Tužilaštva navode da je predmetom obuhvaćeno više osoba i da je u fazi prijave, te da će nakon donošenja tužilačke odluke javnost o svemu biti obaviještena.
Iako je među prvom trojicom protiv kojih su podnesene krivične prijave za zločine nad Srbima iz Vozuće, Centralna izborna komisija BiH usvojila je izvještaje o izvršenim provjerama kandidata za izbor predsjednika i potpredsjednika FBiH, prema kojima Lendo ispunjava sve potrebne uslove za obavljanje ovih funkcija.
I komandant Trećeg korpusa takozvane Armije BiH Sakib Mahmuljin jedan je od devetnaest identifikovanih i djelimično identifikovanih lica, pripadnika takozvane Armije BiH i stranih dobrovoljaca protiv kojih su tada podnesene krivične prijave o zločinima počinjenim nad Srbima na području Ozrena i Vozuće u julu i septembru 1995. godine. Sud BiH krajem aprila prošle godine osudio je pravosnažno Mahmuljina na osam godina, nakon čega je on umjesto u zatvor pobjegao u Tursku.
Zbog ovih zločina MUP Srpske je Tužilaštvu BiH podnio izvještaj o ratnom zločinu protiv komandanta Drugog korpusa takozvane Armije BiH Seada Delića, komandanta 35. divizije takozvane Armije BiH Faila Hasanagića, komandanta Sedme muslimanske brigade Halila Brzine i komandanta 328. brigade Fuada Zilkića.
Izvještaj je podnesen i protiv komandanta odreda “El mudžahedin” Abu Malija (pravo ime mu je Abdel Kader Mokhtari), glavnog bezbjednjaka i obavještajca “El mudžahedina” Ajmana Avada, te protiv člana komande odreda “El mudžahedin” Abu Hamze (pravo ime mu je Imad Mohamed al Husein).
Masovno stradanje Vozućana dogodilo se od 10. do 24. septembra 1995. godine, usljed ofanzive 23.000 muslimanskih vojnika Drugog i Trećeg korpusa takozvane Armije BiH i odreda “El mudžahedin”, te NATO bombardovanja potpomognutog njihovim jedinicama za brza dejstva, kao i pripadnicima pakistanskog kontingenta međunarodnih mirovnih snaga.
Tada je spaljeno 30 srpskih sela, protjerano 1.920 srpskih porodica sa 7.680 članova, ubijeno 459 boraca Vojske Republike Srpske i civila, dok se za većim brojem još traga.
Padom Vozuće okončano je protjerivanje i etničko čišćenja Srba sa područja zeničke regije, započeto 1992. godine.
Prijave protiv Lende podnosili su i Hrvati iz Žepča i Zavidovića.
Refik Lendo je rođen 26. januara 1956. godine u selu Bistro kod Novog Travnika.
Osnovnu školu je završio u Novom Travniku 1969. godine, a srednju Hotelijersko-turističku školu u Opatiji je završio 1974. godine. Diplomirao je na Vojnoj akademiji u Beogradu 1980. godine.
U redovima JNA se nalazio od 1980. do 1991. godine. U Teritorijalnu odbranu BiH stupio je u junu 1992. godine. Bio je i komandant štaba TO Novi Travnik.
Dana 23. septembra 1992. godine došlo je do međusobnih napada između pripadnika tzv. Armije RBiH i HVO, za koje je HVO optužio trojicu oficira takozvane Armije RBiH (bivši oficiri JNA) Fahrudina Agića iz Uskopolja, Muharema Šabića iz Prozora i Lendu iz Novog Travniku.
Postao je komandant novoformirane Operativne grupe “Bosna” 24. juna 1993. godine, tokom hrvatsko-bošnjačkog sukoba.
Nakon toga, bio je operativac u komandi Trećeg korpusa Armije RBiH 1994. godine, kada je dobio odlikovanje “Zlatni ljiljan”. Iste godine postaje član SDA u kojoj je bio član Predsjedništva.
Penzionisan je 2004. godine.
Osvojio je mandat na izborima za Predstavnički dom Federacije BiH 2006. godine, a taj mandat prekinuo je 2008. godine, kada biva izabran za načelnika opštine Novi Travnik.