Povodom Dana Republike: Delegacija Kabineta predsjednika Srpske položila vijence na Spomenik banjalučkim bebama

03.01.2025. | 13:24

Na Spomenik “12 beba” u Banjaluci položeni su vijenac i cvijeće povodom obilježavanja Dana Republike.

Vijenac i cvijeće položili su izaslanik predsjednika Republike Srpske Marko Romić, sekretar Udruženja “12 beba” Željka Tubić, te predstavnici Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Srpske.

Savjetnik predsjednika Republike Srpske Marko Romić izjavio je danas da je 12 banjalučkih beba, koje su zbog nedostaka kiseonika stradale 1992. godine, dokaz da Srpska mora da se bori i da opstane.

Nakon polaganja vijenca i cvijeća kod Spomenika “12 beba” u Banjaluci, Romić je naglasio da su ove bebe heroji, koje su baš kao i časni borci Vojske Republike Srpske ugradili život u odbranu Republike Srpske.

“Republika Srpska mora da opstane zbog svih budućih beba koje majke rađaju u Srpskoj. Smrt ove djece najbolje pokazuje koliko ljudska priroda može da padne i koliko zlo ne poznaje granice, kada i ovim najnevinijim bićima neko može oduzme osnovna ljudska prava, među kojima i pravo na život”, rekao je Romić novinarima.

Romić je naveo da, nažalost, i danas se u BiH krše osnovna ljudska prava, među kojima i pravo srpskog naroda i svih ostalih građana Republike Srpske da proslavljaju Dan Republike Srpske, dan njenog rođena, a to je 9. januar.

“Zato je važno da se vraćamo njenim temeljima, a to je, između ostalih, i nemjerljiva žrtva naših 12 beba”, rekao je Romić.

Republika Srpska proslaviće 9. januara Dan Republike i 33 godine postojanja.

TUBIĆ: ČUVAJMO SRPSKU KAO ZJENICU OKA

Republiku Srpsku treba čuvati kao zjenicu oka, poručila je danas sekretar Udruženja “12 beba” Željka Tubić i ukazala na nemjerljiv značaj obilježavanja Dana Republike 9. januara.

Tubićeva je naglasila da je obilježavanje Dana Republike obaveza zbog beba koje su umrle usljed nedostatka kiseonika, ali i svih stradalih civila, poginulih i ranjenih boraca, ratnih vojnih invalida i svih drugih žrtava.

“Životi naše djece ugrađeni su u temelje Republike Srpske i možda je njihova smrt, taj strašni zločin koji se desio, promijenio tok istorije i postojanja Republike Srpske”, rekla je Tubićeva novinarima nakon polaganja cvijaća na Spomenik “12 beba” povodom Dana Republike.

Tubićeva je zahvalila Kabinetu predsjednika Republike Srpske što su majke 12 beba pozvane da polože cvijeće povodom Dana Republike Srpske.

U tadašnjem banjalučkom Kliničkom centru 1992. godine umrlo je 12 beba zbog nerazumijevanja svjetskih moćnika koji nisu dozvolili transport kiseonika.

Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.

Prva beba umrla je 22. maja 1992. godine, nakon čega je uslijedila agonija i smrt ostalih beba. Do 19. juna iste godine u Banjaluci je umrlo 12 beba koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.

Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Republike Srpske i Srbije.

Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.