Predsjednik NSRS ocijenio: Najteža pozicija Srba u bližoj istoriji
06.06.2023. | 12:31Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ocijenio je da su posljednja dešavanja na Kosovu i Metohiji i pokušaj nametanja upravljačke strukture Albanaca u opštinama sa apsolutnom srpskom većinom doveli do najteže pozicije Srba u bližoj istoriji.
“Bili smo svjedoci napada na naš narod, stavljanja bodljikave žice, upotrebe specijalnih jedinica protiv golorukih ljudi koji, tražeći svoja prava, žele da istraju i pošalju poruku da neće odustati”, istakao je Stevandić u Narodnoj skupštini, obrazlažući Prijedlog rezolucije o zaštiti Srba na Kosovu i Metohiji i o teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije.
On je naveo da se prvi put čula kritička ocjena ponašanja kosovskih Albanaca i terorističkog režima premijera samoproglašenog Kosova Aljbina Kurtija od međunarodnih predstavnika.
“Danas se bodljikava žica na nekim mjestima već uklanja, Srbija je poslala jasne poruke gdje je crvena linija, a prvi put čujemo i zahtjeve za uklanjanje specijalnih jedinica kosovske policije sa sjevera Kosova”, rekao je Stevandić.
On je istakao da je na Narodnoj skupštini Srpske da podrži Srbe na Kosovu i Metohiji, kao i sve akte i poteze Srbije.
Predloženom rezolucijom o zaštiti Srba na Kosovu i Metohiji i o teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije osuđuje se konstantno kršenje ljudskih prava Srba i drugog nealbanskog stanovništva na Kosovu, posebno kršenje prava na život i prava na imovinu od kosovskih Albanaca i njihovih vlasti.
Pozivaju se predstavnici međunarodne zajednice da i oni ozbiljno osude kršenje ljudskih prava Srba i nealbanskog stanovništva na Kosovu, uključujući i osudu nedavne prekomjerne upotrebe sile od kosovske policije prilikom nasilnog ulaska u opštinske prostorije u Zvečanu, Zubinom Potoku i Leposaviću, usljed čega je povrijeđeno više Srba.
Pozivaju se predstavnici međunarodne zajednice da spriječe prisvajanje i uništavanje srpske kulturne baštine na Kosovu.
Podržavaju se napori Srbije u očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta koji je zagarantovan međunarodnim pravom i Rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN 1244, usvojenom 10. juna 1999. godine.
Apeluje se da diplomatski predstavnici EU i SAD izvrše veći pritisak na kosovske Albance da se primijeni Briselski sporazum u kojem se predviđa uspostavljanje zajednice opština u kojima Srbi čine većinsko stanovništvo na Kosovu.
Navodi se da se svi sporovi između srpskog i albanskog naroda moraju rješavati mirnim putem uz poštovanje dostojanstva svakog naroda.