Prijava protiv BH Radija 1: Šire mržnju sa zajedničkog talasa
18.07.2020. | 01:38Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih uputio je u petak Regulatornoj agenciji za komunikacije BiH (RAK) prigovor protiv BH Radija 1 zbog emitovanja “Izvještaja o negiranju genocida” čiji je autor Memorijalni centar Srebrenica-Potočari.
Direktor Centra Milorad Kojić kaže da je prigovor podnesen zbog kršenja opštih programskih principa, kodeksa o audio-vizuelnim medijskim uslugama i medijskim uslugama radija.
– Prigovor se posebno odnosi na govor mržnje, pravičnost i nepristrasnost. Konkretno, u emisiji BH Radija 1 u pet epizoda je emitovan “Izvještaj o negiranju genocida”. Zauzeti su jednostrani i subjektivni stavovi, a poseban problem predstavlja terminologija koja je korišćena u emisiji čijom primjenom se širi vjerska i nacionalna mržnja i etiketira cijeli srpski narod i Srpska pravoslavna crkva – kaže Kojić.
Istovremeno, ističe on, srpske žrtve se omalovažavaju na najprizemniji način i to konstatacijom da su srpske žrtve istorijski falsifikovane.
– Na ovaj način degradirane su nesporne srpske žrtve stradale u proteklom ratu. Evidentno je da su u predmetnoj emisiji na grub način kršena ljudska prava i osjećanja pripadnika srpskog naroda, a sve ovo predstavlja grubo kršenje uređivačkih načela javnog RTV servisa koja, između ostalog, propisuju obavezu da programski sadržaji promovišu ljudska prava, demokratske slobode, društvenu pravdu, toleranciju i razumijevanje među pripadnicima zajednice – zaključuje Kojić.
Poslije emitovanja spornog izvještaja na BH Radiju 1, od njega su se ogradili direktorica BH Radija 1 Pejka Medić, kao i članovi Upravnog odbora BHRT-a Ljubomir Zuber i Dejana Radovanović-Šarenac. Njih troje su poslali zajedničko saopštenje u kojem su naveli da “sadržaj ‘Izvještaja o negiranju genocida’ nije u skladu sa Uređivačkim principima BHRT-a, kao i da terminologija korišćena u izvještaju doprinosi širenju vjerske i nacionalne mržnje, te etiketiranju i stavljanju mete na čelo jednom kompletnom narodu i Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Nakon ovoga, direktorica BH Radija 1 Pejka Medić bila je na meti uvreda, a putem društvenih mreža upućivane su prijetnje njoj i njenoj porodici.
Udruženje novinara Republike Srpske u petak je najoštrije osudilo prijetnje, a od nadležnih organa zahtijeva da pronađu i kazne počinioce.
– Posebno upozoravamo na sam korijen ovakvih nedopustivih pojava, a to je kontinuirana kultura govora mržnje prema srpskom narodu, koja se toleriše od nadležnih organa i cjelokupne javnosti u FBiH, a posebno u vrijeme komemoracije u Potočarima. Ukazujemo i na ponavljajuću kampanju dijela medija iz FBiH protiv svih srpskih kadrova na BHRT-u, koji su se pokušali suprotstaviti širenju vjerske i nacionalne mržnje, a koja se služi krajnje netačnim podacima i pogrdnim kvalifikacijama Srba i Republike Srpske – navodi se u saopštenju Udruženja novinara Republike Srpske.
Huškanje publike
Udruženje novinara Republike Srpske zahtijeva da našim kolegama u FBiH budu omogućeni radni uslovi bez straha za fizičku bezbjednost, a zatim i da nadležni organi počnu sankcionisati govor mržnje u federalnim medijima.
– Takav način izvještavanja, tj. huškanja publike, jeste i osnovni krivac i pokretač ovakvih prijetnji, a, ukoliko se na njih ne reaguje, i mogućih fizičkih napada – navodi se u saopštenju ovog udruženja.
Izvor:(Glas Srpske)