Privremeno finansiranje institucija BiH pri kraju: Zbog političke krize upitna i isplata plata
09.09.2021. | 08:07U institucijama na nivou BiH broje dane do isteka odluke o privremenom finansiranju, nakon čega bi mogli ostati bez novca za plate i pokrivanje obaveza jer gotovo nema ni minimalne šanse da Savjet ministara, zbog političke blokade, produži sadašnji model za izmirivanje računa.
Zakonom o finansiranju institucija je propisano da će, ako Parlament BiH ne usvoji budžet prije početka fiskalne godine, finansiranje biti privremeno do stupanja na snagu tog zakona. U tom periodu na raspolaganju imaće, za svaki kvartal, četvrtinu novca iz budžeta iz prethodne godine, o čemu Savjet ministara donosi posebnu odluku. Piše i da će se, ako budžeta ne bude do 31. marta tekuće godine, realizovati samo tekući rashodi, u okviru dozvoljenog iznosa, o čemu, takođe, posebnu odluku donosi Savjet.
Uz to, postoji i odluka Ustavnog suda BiH iz 2008. godine u kojoj je rečeno da se ne smije ugroziti finansiranje BiH, dok i u samom Ustavu piše da će Parlament svake godine, na prijedlog Predsjedništva BiH, usvojiti budžet kojim se finansiraju troškovi za izvršavanje nadležnosti institucija i međunarodnih obaveza, a ako takav budžet ne bude usvojen blagovremeno, da će budžet iz prethodne godine biti korišćen na privremenoj osnovi.
Sa predsjedavajućim Savjeta ministara Zoranom Tegeltijom Glas nije uspio da stupi u kontakt i vidi da li se razgovara o potencijalnom izlazu iz ove situacije, imajući u vidu da je zajednički nivo vlasti blokiran zbog odluka Narodne skupštine Srpske, a koje su iznuđene nakon što je bivši visoki predstavnik Valentin Incko nametnuo dopune Krivičnog zakona BiH i zabranio negiranje genocida.
I dok iz Savjeta ministara nema reakcija na situaciju u koju se došlo prvi put, osim potvrde da je Ministarstvo finansija i trezora dostavilo prijedlog odluke o privremenom finansiranju od oktobra do decembra, u Parlamentu BiH različita viđenja. Zamjenik predsjedavajućeg Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Jakov Galić tvrdi da niko neće ostati bez plate jer su isplata spoljnog duga i plata obaveza, bez obzira na to da li ima budžeta ili odluka o privremenom finansiranju, zbog odluke Ustavnog suda, ali njegove koleginice ne dijele taj stav. Predsjedavajuća Komisije za finansije i budžet Doma naroda Dušanka Majkić tvrdi da privremeno finansiranje može biti nastavljeno samo ako odluku o tome donese Savjet ministara.
“Postoji stav koji je nastao kao tumačenje Ustavnog suda BiH da institucije ne mogu ostati bez finansiranja, ali taj stav tu počinje i završava. To je trebalo regulisati u zakonu nakon toga da bismo znali kako postupati. Za sada je potreban budžet ili odluka o privremenom finansiranju, a za sve treba odluka Savjeta ministara. Postoji mogućnost da odluka bude donesena, ali to znači da određene stvari prvo treba urediti. Ne može se raditi kako su zamislili, odnosno da će Bošnjaci aplaudirati visokom predstavniku za donošenje odluka, a da to ne proizvede posljedice”, rekla je Majkićeva (SNSD) za “Glas Srpske”.
Član Komisije za finansije i budžet u Predstavničkom domu Mira Pekić iz PDP-a takođe ističe da odluka Savjeta ministara, prema svemu što vidi, u ovom slučaju mora postojati kao osnov za nastavak finansiranja.
“To piše u zakonu. Odluke se donose za svaki kvartal. Ako Savjet do kraja septembra ne usvoji novu odluku o privremenom finansiranju, neće biti prostora za finansiranje zajedničkih institucija. Da li će na neki način isplatiti plate, ne znam, ali to nije rješenje na duge staze. Na sceni je prava konfuzija. Prvi put smo, koliko znam, u ovakvoj situaciji”, kaže Pekićeva i dodaje da nisu samo u pitanju plate nego i pokrivanje troškova zakupa, telefonskih i računa za internet, te drugih troškova.
Na nivou BiH formirano je 75 institucija, u kojima radi oko 23.000 osoba. Za rad ministarstava, kancelarija, agencija i drugih institucija godišnje odlazi oko 900 miliona KM, od čega samo za plate i naknade više od pola milijarde. Zakonom je definisano i da za vrijeme dok traje privremeno finansiranje nije moguća realizacija kapitalnih investicija.
Praksa
Mira Pekić je naglasila da nije normalno da je BiH ponovo ušla u godinu bez budžeta i da u devetom mjesecu ove godine pričaju o budžetu za 2021, te dodala da ovo nije prvi put. Budžet za ovu godinu, koji je usvojio Savjet ministara, zapeo je u Parlamentu BiH, a neizvjesno je da li će i kada biti nastavljen rad u punom kapacitetu.