Prozivke na sjednici NS RS: Vrhovca nema u skupštinskim klupama
03.12.2024. | 12:29Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske nastavljena je danas, a pred poslanicima je izvještaj o poslovanju Investiciono – razvojne banke Republike Srpske za 2023. godinu.
Pažnju javnosti najviše privlači činjenica da ni danas u skupštinskim klupama nema poslanika SNSD Dražena Vrhovca koji je sve do avgusta ove godine bio v.d. direktora IRB.
Vrhovac je, naime, otišao sa čela IRB u avgustu ove godine pod “neraščišćenim” okolnostima.
On je prvo saopštio javnosti da podnosi ostavku na tu poziciju, a samo nekoliko dana kasnije demantovao ga je premijer Radovan Višković koji je javno rekao da je Vrhovac u stvari smijenjen.
Bilo da je smijenjen ili podnio ostavku, Vrhovac je nakon toga nestao iz javnosti, a prestao je da dolazi i na sjednice parlamenta Srpske, navodi Srpskainfo.
Gdje je Vrhovac, pitali su danas i poslanici liste “Za pravdu i red” Nebojša Vukanović i Đorđe Vučinić na sjednici parlamenta Srpske. Zanimalo ih je da li je Vrhovac u bjekstvu i da li je za njim “raspisana potjernica”?
“Ima pravo da bude bolestan, da ne dolazi, da ima svoj politički stav. Ne znam gdje je. Ne postoji potjernica, ne postoji ništa”, rekao je predsjednik parlamenta Srpske Nenad Stevandić.
JOVANOVIĆ: UKUPNI PLASMANI IRB-a 3,2 MILIJARDE KM
Ukupni plasmani Investiciono-razvojne banke /IRB/ Republike Srpske u dosadašnjem periodu iznosili su 3,2 milijarde KM, od čega je 2,4 milijarde KM plasirano na kreditnoj osnovi, saopštio je vršilac dužnosti direktora IRB-a Srđan Jovanović.
Jovanović je u završnoj riječi u parlamentu Srpske o poslovanju IRB-a i fondova za 2023. godinu sa izvještajem nezavisnog spoljnog revizora, rekao da se 756 miliona KM odnosi na plasman u hartije od vrijednosti emitenata sa prostora Republike Srpske.
On je naveo da je 5,5 miliona KM dodijeljeno na bespovratnoj osnovi putem finansijskog mehanizma kod finansiranja projekata integrisanog održivog lokalnog razvoja u Republici Srpskoj.
Jovanović je rekao da se oko 70 odsto plasmana IRB-a odnosi na direktnu podršku domaćoj privredi, ističući da je 45 odsto ovih sredstava plasirano na domaće prerađivačko područje.
“Krediti IRB-a odobreni su privredi i čine oko 15 odsto ukupnih kredita bankarskog sektora Republike Srpske odobrenih za ove namjene. U sektor poljoprivrede plasirano je 223 miliona KM zajmova”, istakao je Jovanović.
Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je izvještaj o poslovanju IRB-a Republike Srpske i fondova za 2023. godinu sa izvještajem nezavisnog spoljnog revizora.