Radmanović: Na referendumu 90 odsto građana Srpske bi se opredijelilo za život sa Srbijom

11.11.2024. | 22:24

Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Nebojša Radmanović rekao je da je za Srbe glavni grad Beograd i da bi se, kada bi sada bio raspisan referendum, 90 odsto građana Republike Srpske opredijelilo za život sa Srbijom.

“Mi iz Republike Srpske ne ugrožavamo BiH i tako će biti dok se ne ugroze interesi Republike Srpske i srpskog naroda”, izjavio je Radmanović za “Srpsku televiziju” u Crnoj Gori.

Govoreći o rezultatima izbora u SAD, Radmanović je rekao da je katastrofalno doživljavao prethodnu administraciju i američku Ambasadu u BiH i da je srpski narod jedva čekao da dođe do promjene.

“Srpski narod u Evropi je jedva čekao promjenu u Sjedinjenim Dražavama i dolazak Donalda Trampa, zbog negativnih iskustava sa predhodnom administracijom i američkim ambasadorom u Sarajevu”, istakao je Radmanović.

Radmanović je rekao da u BiH postoje snage koje ne žele da se dogovore na nivou BiH i žele da komanduju iz jednog centra, što nije moguće i demokratski.

On je naglasio da je Dejtonski sporazum najznačajni međunarodni sporazum od Drugog svjetskog rata, jer je sa njim završeno vrijeme tragičnih događaja u BiH.

“Taj ugovor je napravio dvije mala državice koje su spojene u jednu BiH. Političko Sarajevo misli da sve treba centralizovati, a mi u Republici Srpskoj smatramo da je najbolji izvorni Dejton koji nije sprovođen kako treba, posebno ne od međunarodne zajednice”, rekao je Radmanović.

On je upitao zašto Crna Gora ne bi bila garant Dejtonskog sporazuma, jer je bratska država?.

Radmanović je naveo da Kristijan Šmit nema legitimitet jer nije izglasan u Savjetu bezbjednosti UN, ali da sprovodi šta hoće uz pomoć američke Ambasade u BiH.

“U BiH bismo se prije dogovorili da nema visokog predstavnika, a samo njegovo prisustvo govori da BiH nije suverena”, rekao je Radmanović.

On je naglasio da predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nije ništa loše mislio kada je rekao da mladići iz Republike Srpske mogu služiti vojni rok u Srbiji.

“Političko Sarajevo je negativno reagovalo na tu izjavu, mada Dodik nije donio odluku, nego dao samo prijedlog”, naveo je Radmanović.

Radmanović, koji boravi u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori, rekao je da su politički i svaki drugi odnosi Crne Gore i BiH na zavidnom nivou i bez otvorenih pitanja.

“Sva granica između BiH i Crne Gore je, ustvari, granica između Crne Gore i Republike Srpske. Tu nema probleme i neriješenih pitanja i to je pozitivan primjer za čitav region”, dodao je Radmanović.

On je naglasio da Crna Gora i BiH, odnosno Republika Srpska, mogu da razvijaju u prvom redu privrednu saradnju.

Radmanović je rekao da parlamenti traba da razgovaraju o putu u EU, na kojem je Crna Gora najviše napredovala od svih u regionu.

“BiH je važno iskustvo Crne Gore na putu ka EU”, dodao je Radmanović.

On smatra da EU sporo i teško razmišlja o prijemu zemalja regiona u EU, imajući iskustvo sa Rumunijom i Bugarskom.

“Siguran sam da Crna Gora i Srbija idu prve u EU, ali je pitanje da li će Evropljani to shvatiti. Ulazak u EU je potreban, koliko nama, toliko i EU”, rekao je Radmanović.

On je dodao da se Evropljani jako loše ponašaju kada je riječ o putu BiH u EU.