Naglašava da je fizički zatvorena komunikacija između kovid i nekovid pacijenata i da je praktično nemoguće da dođe do ukrštanja.
U posljednjih nekoliko sedmica dnevno je dolazilo i do 200 pacijenata sa sumnjom na kovid, a tri do četiri odsto medicinskog osoblja od svih zaposlenih pozitivno je na koronu, poručuje Rajkovača. Naglašava da je virus prisutan u zajednici pa se zaraza ne širi samo u zdravstvenim ustanovama.
https://www.youtube.com/watch?v=WmAVu6c7ocI&feature=emb_logo
“Oko 50 odsto pacijenata na UKC koji budu priključeni na respirator uspiju i da se odvoje od njega”, kaže Zvezdana Rajkovača. Napominje da jedan dan liječenja jednog pacijenta na respiratoru u prosjeku košta oko 2.000 KM jer su to pacijenti koji iziskuju najviše njege i najviše lijekova, ali da na UKC trenutno imaju sve što im je potrebno da se pacijeni adekvatno zbrinu.
“Sa kovid pacijentima, kaže Rajkovača, rade timovi od osam ljekara, postoje čekaonice i pacijenti ne moraju više čekati vani. Na istom mjestu su laboratorija, rendgen, ct, ultrazvuk, tu se radi i testiranje i pregled. Na jednom mjestu skoncetrisane su sve pretrage koje treba da se urade”, poručuje dr Rajkovača.
Ona kaže da je UKC jedina medicinska ustanova u BiH, a i šire, koja ima intenzivnu njegu za nehirurške bolesnike.