Kleveta kao krivično djelo prisutna je u svim pravnim regulativama zamalja regiona i Evropske unije, te je ova pravna oblast u mnogim zemljama regulisana mnogo strožijim kaznama uključujući i zatvorsku, saopšteno je danas iz Vlade Republike Srpske povodom izjava pojedinaca o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske.
Reagovala Vlada Srpske: Kleveta kao krivično djelo prisutna u svim regulativama zamalja regiona i EU
04.03.2023. | 16:14Kako su naveli, izjave pojedinih predstavnika udruženja i pojedinaca predstavljaju neodgovoran odnos prema javnosti i građanima. Dodaju da je krajnje neozbiljno koristiti neprecizne i površne političke fraze za ovako važnu temu koja zaslućžuje stručni pristup prilikom komentarisanja, i iznošenja stavova u javnosti.
“Izjava predsjednika PDP-a gospodina Branislava Borenovića u kojoj se ističe da je licemjerno pozivati se na zemalje EU, u kojima je kleveta krivično djelo je prebrza reakcija i neprovjerena tvrdnja. Podsjećamo da je zakonima u pojedinih zemalja EU kleveta sankcionisana čak zatvorskom kaznom, kao što je slučaj u Hrvatskoj”, kažu u Vladi Srpske.
U javnosti su prisutni pozivi Udruženja BH novinari u kojima se traži od međunarodne zajednice da reaguje i izvrši pritisak kako bi se obustavilo donošenje pomenutog zakona.
“Napominjemo da zemlje iz kojih dolaze navedeni međunarodni predstavnici, u svojim zakonskim regulativama imaju klevetu definisanu kao krivično djelo, i sankcionisana je strožijim, čak i zatvorskim kaznama. U cilju transparentnog i objektivnog informisanja pozivamo sve zainteresovane predstavnike medija, političkih stranaka, i građane da zauzmu aktivno učešće u javnim raspravama te da daju svoj puni doprinos do utvrđivanja prijedloga ovog zakona”, pozivaju iz Vlade.
Iz Vlade Srpske pozivaju na saradnju i dijalog, jer proizvoljno komentarisanje udaljava od konstruktivne i stručne rasprave i kvalitetnog zakonskog rješenja, koji prije svega treba da uredi na najbolji način ovu oblast i pruži zaštitu svima, te da bude na korist budućim generacijama, ističe se u saopštenju Vlade.
“Nažalost bili smo svjedoci tragičnog događaja koji je rezultirao gubitkom jednog mladog života, zog ismijavanja na društvenim mrežama. Era društvenih mreža donijela je drugačije načine izražavanja, ali sa sobom nosi opasne i teške posljedice koje mogu prouzokovati događaje sa tragičnim ishodima. Pomenuti zakon ima za cilj da uredi ovu oblast na korist i zaštitu cjelokupne zajednice”, poručuju iz Vlade Srpske.
Takođe ističu da će javnost biti blagovremeno informisana o terminima i mjestu održavanja javnih rasprava koje će se održati u narednom periodu.
Tekst Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Кrivičnog zakonika Republike Srpske možete preuzeti na internet stranici Ministarstva pravde.