Reagovanja iz Srpske na imenovanje Kristijana Šmita za novog visokog predstavnika
27.05.2021. | 20:15Kristijan Šmit imenovan je za novog visokog predstavnika za BiH na današnjoj sjednici PIK-a i stupa na dužnost 1. avgusta.
Srpski član i predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik poručio je da Savjet za provođenje mira samo za Federaciju BiH može da uvede visokog predstavnika, ali ne i za Republiku Srpsku.
Dodik je rekao da Republika Srpska dolazak novog visokog predstavnika na ovaj način ne uvažava i da ne razumije šta treba Kristijanu Šmitu da se na ovaj način blamira i izgubi kredibilitet političara koji je bio uspješan u Njemačkoj.
– Ako misli da dolazi ovdje da arogancijom može nešto da upravlja, ukoliko uopšte dođe, onda mu ja poručujem da mi nemamo namjeru da radimo sa nelegitimnim visokim predstavnikom i da je njihovo vrijeme davno prošlo – rekao je Dodik novinarima u Beogradu.
Dodik je naveo rekao da se ovim imenovanjem prisustvuje još jednom poniženju svih naroda u BiH od međunarodne zajednice.
– Bošnjaci su očigledno ushićeni činjenicom da dobijaju novog protektora. Imaju razlog da slave nešto danas, ali gledano formalno-pravno ovo je još jedan blef međunarodne zajednice sa tijelom koje uopšte ne postoji, a to je PIK – rekao je Dodik novinarima u Beogradu.
On je dodao da PIK nije predviđen da imenuje visokog predstavnika.
– Nikakav visoki predstavnik nije imenovan. Aneksom 10 je predviđeno da strane, njegove potpisnice, se saglase o imenu koje potvrđuje relevantna rezolucija Savjeta bezbjednosti – pojasnio je Dodik.
Dodik je dodao da je to procedura koja podrazumijeva dolazak do novog visokog predstavnika, te da je očigledno da ovdje hoće da ignorišu postojanje institucionalnog i međunarodnog prava.
Prema njegovim riječima, prošlo je vrijeme onih koji su kršili ustavni poredak, zakone, pokušali političkom voljom Amerike i nekih drugih zemalja da krše Dejtonski sporazum.
Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić izjavio je da se BiH vraća u rano poslijeratno doba, a međunarodni predstavnici umjesto saradnje zauzimaju stranu.
“Čvrst i jedinstven stav svih političkih subjekata iz Srpske neophodan je za njen dalji status kao subjekta koji odlučuje u BiH da ne bismo doživjeli da nas zbog nesloge tretiraju kao objekat o kome drugi odlučuju”, rekao je Stevandić povodom imenovanja Kristijana Šmita za novog visokog predstavnika u BiH.
Stevandić ukazao na insistiranje na daljem protektoratu i stereotipima da treba smanjiti kapacitete Republike Srpske, te istakao da BiH neće opstati kao demokratsko društvo.
“Više od dvije i po decenije BiH živi u miru provodeći izbore i vršeći vlast na osnovu izbornih rezultata, bez potresa i sukoba. Umjesto da predstavnici oba entiteta i sva tri naroda sa građanima preuzmu odgovornost, BiH se vraća u rano poslijeratno doba, a međunarodni predstavnici umjesto saradnje uporno zauzimaju stranu”, rekao je Stevandić.
Predsjednik Socijalističke partije /SP/ Petar Đokić smatra da je odavno prevaziđena potreba da u BiH postoji visoki predstavnik i tako organizovana kancelarija OHR-a.
“BiH se nalazi već u 26 godini mira i za ovo vrijeme mi smo izgradili demokratske kapacitete i uredili demokratske odnose da možemo funkcionisati sami”, rekao je Đokić Srni povodom imenovanja njemačkog diplomate Kristijana Šmita za novog visokog predstavnika u BiH.
On je rekao da je trenutna praksa političkih odnosa u BiH takva da je stalno Republika Srpska izložena pritiscima da odustane i odstupi od same sebe, što niko u Srpskoj neće prihvatiti.
“Ne vidim smisao da uopšte postoji visoki predstavnik, niti da se bira novi. Ako ga već hoće birati, onda bi njegov izbor trebalo da bude usklađen sa Dejtonskim mirovnim sporazumom, a to znači da ga izabere Savjet bezbjednosti UN i onda bi on imao legitimitet predstavnika međunarodne zajednice”, istakao je Đokić.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović izjavio je Srni da bi bilo bolje da međunarodna zajednica učini odgovornijim političare u BiH za stanje u zemlji umjesto što imenuje novog visokog predstavnika.
Čubrilović je rekao i da bi bilo dobro da međunarodna zajednica pozove domaće političare da rade na usvajanju standarda koji bi značili i formalno približavanje BiH Evropskoj uniji.
On je podsjetio na oprečna mišljenja o visokom predstavniku, ali je naveo da se nada da neće biti pristrasan ako dođe i počne da obavlja i da neće zastupati interese samo jedne strane.
Bosni i Hercegovini više nije potreban visoki predstavnika, konačno je došlo vrijeme da domaći političari, izabrani na demokratskim izborima, odlučuju o sadašnjosti i budućnosti BiH, izjavio je Srni šef poslaničkog kluba SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Žunić.
Povodom imenovanja njemačkog diplomate Kristijana Šmita za novog visokog predstavnika u BiH, Žunić je podsjetio da je Narodna skupština Republike Srpske svojom ranijom rezolucijom jasno rekla da visoki predstavnik treba da napusti BiH.
Prema njegovim informacijama, kako je naveo, visoki predstavnik koji treba da dođe u BiH, Kristijan Šmit, ne može da ispuni tu ulogu koju bi trebalo da dobije, prije svega zato što i neće biti izabran u skladu sa Aneksom 10. Dejtonskog mirovnog sporazuma.
“Svi znamo da bi visoki predstavnik, ako bi i bio u BiH i kada bi imao legitimitet, mora da dobije potvrdu i neku vrstu konsenzusa Republike Srpske i Federacije BiH, a to za sada nemamo. Mora da dobije i potvrdu Savjeta bezbjednosti, što do sada, osim kod prvog visokog predstavnika, nije rađeno”, rekao je Žunić.
On je rekao da je došlo vrijeme da BiH svoj put nastavi bez visokog predstavnika i da će SNSD tako i da se ponaša u narednom periodu.
Predsjednik DNS-a Nenad Nešić ocijenio je da je dobra vijest da Valentin Incko više nije visoki predstavnik, a da je loša ta što neki i poslije 26 godina smatraju kako su ovdje potrebna tutorstva i poništavanje demokratije.
Nešić je naveo da je Incko bio nijemi guverner, koji je puštao poruke mržnje prema Srbima, a odnosima sa političkim liderima koji opstaju na mržnji doprinio destabilizaciji društva.
“Okrećući glavu od suštine i platu zarađujući ponižavanjem Srba dodatno je produbio podjele”, ocijenio je Nešić.
Nešić smatra da su vrata EU zatvorena sve dok je OHR u BiH, čiju bi instituciju trebalo da ukinu, a ne da joj maligni uticaj jačaju imenovanjem kadra iz veće evropske države, saopšteno je iz DNS-a.
“Civilizacijska sramota i licemjerje je da u srcu Evrope u 21. vijeku postoji država koja nije suverena i koja je protektorat”, rekao je Nešić i ukazao na potrebu da se prestane sa negiranjem srpskog naroda već da se rješavaju nagomilani problemi.