Rogić protiv, Arnautović brani: Kako je CIK donio odluku o ponovnom brojanju

10.10.2022. | 16:22

Član Centralne izborne komisije /CIK/ BiH Vlado Rogić glasao je na današnjem Kolegijumu protiv naredbe o ponovnom brojanju glasačkih listića po službenoj dužnosti na svim biračkim mjestima u Republici Srpskoj za nivo predsjednika i potpredsjednika Srpske, te upitao na osnovu čega je donesena ovakva odluka, koju smatra preuranjenom jer još nisu utvrđeni rezultati izbora.

Sa šest glasova za i jednim protiv CIK BiH naredio je Glavnom centru za brojanje otvaranje vreća i ponovno brojanje glasačkih listića po službenoj dužnosti na svim biračkim mjestima u Republici Srpskoj za nivo predsjednika i potpredsjednika Republike Srpske, uključujući Brčko distrikt.

“Dobili smo, progovore, žalbe i zahtjeve, a nismo ih obradili. Ovaj CIK ni po jednom prigovoru ili žalbi nije donio rješenje, a mi donosimo naredbu o ponovnom prebrojavanju”, rekao je Rogić.

On je pojasnio da je zakonom izričito i precizno navedeno kada se po službenoj dužnosti vrši ponovno brojanje glasova.

“Mi sada utvrđujemo nešto po službenoj dužnosti. Ako pogledate institut po službenoj dužnosti u Izbornom zakonu, nigdje ne stoji da CIK u ovom trenutku može po službenoj dužnosti donijeti naredbu ili odluku ili bilo kakav akt da se ponovo prebrojava cijela izborna jedinica”, rekao je Rogić, dodajući da je naredba u neskladu sa odredbama Izbornog zakona kada je u pitanju tajming.

Rogić je napomenuo da je moguće da bi CIK na kraju donio istu naredbu ako se steknu uslovi za to na osnovu prigovora i zahtjeva za ponovno prebrojavanje, što bi bilo tek nakon utvrđivanja rezultata.

“U ovom trenutku po službenoj dužnosti to CIK ne može uraditi. Postavlja se pitanje čemu onda zahtjevi za ponovno prebrojavanje i šta će se uraditi sa tim zahtjevima?”, upitao je Rogić, dodajući da apsolutno nije vrijeme za donošenje ovakve naredbe.

Predsjednik CIK-a Suad Arnautović podsjetio je da je CIK jutros održao Kolegijum na kojem je razmotren veći broj primjedbi i prigovora na tok izbornog procesa za nivo predsjednika i potpredsjednike Republike Srpske, te da dobijeni video-materijali i dokumenti pokazuju da je izborni proces kontaminiran toliko da onemogućava pravovremeno utvrđivanje rezultata.

On je naglasio da je BiH demokratska zemlja koja funkcioniše u skladu sa zakonom i na osnovu slobodnih i demokratskih izbora, te da je CIK, imajući to u vidu, donio naredbu po kojoj se glavnom centru za brojanje naređuje otvaranje vreća sa glasačkim listićima, ponovno brojanje i utvrđivanje rezultata sa 2.239 redovnih biračkih mjesta.

Arnautović je naveo da će rezultati glasanja u Centru za brojanje biti javno izloženi kako bi javnost mogla imati uvid, a kopije rezultata glasanja biće uručenje akreditovanim posmatračima na njihov zahtjev.

On je odbacio tvrdnju Rogića da nema pravnog osnova za donošenje ovakve naredbe, te da pravno ima mogućnost za njeno donošenje.

Član CIK-a Irena Hadžiabdić ukazala je da je veliku vjeru poklonila izvještaju OEBS ODIR-a u kojem se navodi da je bilo zastrašivanja birača, kupovine glasova, punjenja glasačkih kutija mimo redovnog, fotografisanja glasačkih listića i puno proceduralnih problema, kao i nepropisno zapečaćenih glasačkih kutija.

“To baca ljagu na izborni proces. Znamo koga najviše krivimo za sve ono što se dešavalo na dan izbora”, rekla je Hadžiabdićeva.

Ona je dodala da je za nju najbitnije ono što je čula od glavnog kontrolora, koji na uvid ima sve što su opštinske i gradske izborne komisije pravilno objedinile.

“Nakon što smo u petak objavili da imamo problem u 60 opština i gradova i na oko 1.000 biračkih mjesta za različite nivoe, danas smo čuli da imamo problem 90 osnovnih izbornih jedinica i od toga na 500 biračkih mjesta na različtitim nivoima”, pojasnila je Hadžiabdićeva svoj stav.

Ona je dodala da će CIK prije ili kasnije doći u situaciju u kakvoj je sada, vodeći računa o rokovima, te da ne može pokloniti vjeru pravilnom objedinjavanju rezultata.

“Vidjeli smo video gdje članovi biračkog odbora priznaju da su upisivali nule kandidatima koji su po njihovim informacijama dobili glasove. To je priznavanje krivičnog djela. Vidjeli smo uništavanje izbornih isprava. Sve će se to razmatrati pred Tužilaštvom, ali to nije razlog da ne skinemo ljagu sa izbornog procesa”, dodala je Hadžiabdićeva.

Ona je istakla da žele da što prije utvrde rezultate na tačan i transparentan način.

“Kao članovima CIK-a nam zakon ne brani da u Centru za brojanje prebrojimo glasove i tako utvrđene podržimo”, rekla je Hadžiabdićeva, dodajući da joj ne pada na pamet da podrži nešto što na odgovarajući način nije prebrojano niti validno.

Član CIK-a Vanja Belica Prutina je naglasila da je saglasna sa Hadžiabdićevom, ističući da se vrši ponovno brojanje radi pravilnog objedinjavanja rezultata na šta, prema njenim riječima, CIK ima puno pravo.

“S ciljem tačnog utvrđivanja glasova CIK se u opredjeljuje da u ovom trenutku izvrši ponovno brojanje glasova na svim biračkim mjestima. Napominjem da se to brojanje vrši u Centru za brojanje od za to obučenih ljudi, sa procesom brojanja koji je u potpunosti pokriven video-nadzorom, a prema izmjenama Pravilnika politički subjekti ovlašteni su akreditovati dovoljan broj posmatrača”, navela je ona.

Prutina smatra da je ovaj način potpuno transparentan i najkraći put kako bi se končano utvrdili izborni rezultati za ovaj nivo vlasti s obzirom na broj zaprimljenih prigovora.

Ponovno brojanje glasačkih listića biće izvršeno u skladu sa dinamikom koju će utvrditi direktor Glavnog centra za brojanje koji je dužan napraviti analizu i evidenciju zaprimljenih glasačkih listića, neiskorištenih glasačkih listića, kao i analizu i posebnu evidenciju nevažećih i oštećenih glasačkih listića po svakom biračkom mjestu.