Rok za registraciju za glasanje van BiH ističe u ponoć: Dijaspora ne može odlučiti izbore
19.07.2022. | 07:33Pravo glasa na oktobarskim opštim izborima u BiH imaće više desetina hiljada njenih građana koji žive s druge strane granice, a kako curi vrijeme za podnošenje prijava za glasanje, tako jačaju pozivi domaćih političkih i nevladinih organizacija da ih što više i izađe na birališta jer u određenim slučajevima mogu biti tas na vagi.
Prvi pozivi ka dijaspori da se u što većoj mjeri uključi u izborni proces počeli su već prošle godine, a nerijetko su, i to mahom bošnjački lideri, obilazili zemlje širom Evrope i lobirali tamošnju dijasporu da treba glasa na predstojećim izborima.
Podaci iz prethodnih izbornih ciklusa pokazuju da za glasanje na opštim izborima stigne i više od 76.000 prijava iz dijaspore, ali da svoje pravo na kraju iskoristi oko 40 odsto prijavljenih. Sistem za prijavu promijenjen je ove godine, a rok za registraciju za glasanje van BiH ističe u ponoć.
Presjek Centralne izborne komisije (CIK) BiH, zaključno sa jučerašnjim danom, pokazuje da su nalog u aplikaciji otvorila 77.773 lica, od kojih je kod 12.372 unos podataka u toku i svi imaju rok do ponoći da to završe, jer u suprotnom prijave neće biti razmatrane, a ostavljen je i rok za ispravke.
Do sada je obrađeno 52.429 prijava, od kojih 46.394 ispunjavaju propisane uslove, 6.035 ne ispunjava, dok na obradu čekaju 13.972 prijave. Na opštim izborima prije četiri godine bilo je registrovano više od 76.000 osoba, a glasalo ih je 50.000.
Sagovornici “Glasa” ističu da podaci i silni pozivi iz BiH ka dijaspori da glasa pokazuju da tamošnje biračko tijelo može u nekim slučajevima da donese prevagu, ali mahom u manjim biračkim jedinicama, gdje je svaki glas važan.
Srđan Ostojić, izborni analitičar u koaliciji “Pod lupom”, koja godinama prati izborne procese u BiH, podsjeća da se u prošlosti moglo vidjeti da su neke izborne trke bile veoma blizu kada je riječ o prelasku cenzusa ili dobijanju te trke. Dijaspora je, kaže, značajna i ima ulogu, a o tome svjedoči i angažman koji pokazuju političke partije ili pojedinci.
– Tamo gdje su razlike među kandidatima na nivou statističke greške glas dijaspore može donijeti prevagu u svakom slučaju. Da nema interesa ili svijesti o snazi dijaspore, ne bi bilo angažmana političara, ali presjek stanja nije onakav kakav oni priželjkuju – istakao je Ostojić.
Član stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja iz Mostara Milan Sitarski za “Glas” kaže da dijaspora može biti presudna samo u slučaju izjednačenih snaga dva ili više kandidata.
– Nije taj broj toliko veliki da bi mogao da dovede do tektonske promjene rezultata. Nije to toliko velika populacija, ali nije ni irelevantna, tako da može da utiče u određenim situacijama – smatra Sitarski.
Pojedini analitičari procjenjuju da će biti prijavljeno oko 80.000 ljudi iz dijaspore za glasanje na opštim izborima ove godine, a konačan broj će u narednim danima objaviti CIK.