Sanja Vulić poručila: Nekoliko grantova USAID-a ne može da (pot)kupi srpske opštine i gradove
04.09.2024. | 21:06Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić istakla je da nekoliko grantova USAID-a ne može da /pot/kupi srpske opštine i gradove, te ukazala da srpski narod nije na prodaju i da su prozreli namjere američke Ambasade u Sarajevu.
“Ponašanje pojedinaca iz Ambasade SAD u Sarajevu je po sistemu nasilničkog ponašanja. Tuku, iživljavaju se, a onda kažu `izvini, stalo mi je do tebe`. Tipično iživljavanje, ponižavanje i intervencionizam”, rekla je Vulićeva za RT Balkan.
Ona je naglasila da Republika Srpska i srpski narod poštuju Dejtonski sporazum i očekuju da to poštuje i druga strana, inače nemaju o čemu da razgovaraju, jer nikome neće robovati “za šaku dolara”.
“Trajno smo opredijeljeni za mir i stabilnost, ali robovati nećemo nikome. Kada američka Ambasada počne da poštuje slovo Dejtona imaćemo o čemu da razgovaramo”,
rekla je Vulićeva povodom odluke deset lokalnih zajednica u Srpskoj da odustanu od saradnje sa Agencijom SAD za međunarodni razvoj /USAID/.
Komentarišući tvrdnju Ambasade SAD u BiH da je predsjednik Srpske Milorad Dodik “vršio pritisak na kadrove svoje stranke u lokalnim zajednicama da odustanu od saradnje sa USAID-om”, Vulićeva je istakla da Dodik nema potrebu, niti bilo kome govori kako da kreira lokalne politike.
“Narod vidi sve”, poručila je Vulićeva i dodala da američka Ambasada u Sarajevu svojim postupcima jasno pokazuje šta želi u BiH, a to je kršenje Dejtonskog sporazuma i stvaranje unitarne BiH.
Gradonačelnik Laktaša Miroslav Bojić izjavio je da nije bilo pritisaka na tu lokalnu zajednicu da odustane od saradnje sa USAID-om, već da im novac iz tog projekta nije ni bio potreban.
“Iako smo aplicirali da budemo dio projekta, naknadno smo kroz komunikaciju sa predstavnicima ovog projekta utvrdili da se on u velikoj mjeri preklapa sa aktivnostima MEG projekta koji implementira UNDP u BiH u koji smo uključeni kao partnerska lokalna zajednica, kao i sa aktivnostima koje Privredna komora Srpske provodi kroz BFC sertifikaciju gradova i opština, a grad Laktaši je trenutno u procesu resertifikacije”, rekao je Bojić.
On je istakao da je grad Laktaši za ostvaren napredak kroz ovaj projekat, pored planiranih grantovskih sredstava, dobio i dodatni grant kao lokalna zajednica koja najbolje upravlja lokalnim razvojem.
“Kako ne bismo duplirali aktivnosti i ponavljali nešto što smo već radili, odlučili smo da ne učestvujemo u Projektu pomoći lokalnoj upravi, jer se on samo odnosi na tehničku podršku lokalnim zajednicama, a koju mi već dobijamo kroz više programa i projekata”, rekao je Bojić za RT Balkan.