Komisija zadužena za povratnike nikada nije ni razgovarala o njima: “Na početku smo”
17.11.2023. | 07:13Predstavnički dom Parlamenta BiH je skoro prije dva mjeseca formirao komisiju koja je trebalo da u roku od 45 dana predloži mjere za zaštitu i bezbjednost povratnika. Taj rok je prošao, a članovi tog tijela sastali su se samo jednom, ali ni tada nisu razgovarali o unapređenju položaja povratničke populacije u zemlji.
Naime, nakon hitne sjednice Predstavničkog doma Parlamenta BiH, koja je održana 21. septembra, saopšteno je da su poslanici usvojili dva zaključka – jedan kojim osuđuju napade na sve povratnike i drugi kojim je formirana komisija koja bi, kako je tada poručeno, u roku od 45 dana trebalo da predstavi mjere za zaštitu i bezbjednost povratnika.
Taj rok je prošao, a mjera za zaštitu povratnika nema. Pitanje je i kada će ih biti. U Parlamentu BiH saznajemo da je komisija zasjedala početkom ove sedmice, a na dnevnom redu nisu bili povratnici, nego izbor predsjedavajućeg te njegova dva zamjenika. Članovi te komisije trebalo bi ponovo da se sastanu u ponedjeljak, a dnevni red skoro da je prekopiran sa prethodne sjednice. Tada će birati zamjenike predsjedavajućeg radnog tijela, a na dnevnom redu naći će se i utvrđivanje plana rada.
U komisiji, koju čini devet poslanika Predstavničkog doma, navode da su obećanja poslata sa hitne sjednice ostala samo na tome, odnosno da do sada nisu donesene nikakve mjere kako bi se poboljšao položaj povratnika.
– Na početku smo. Ponovo bi trebalo da se sastanemo iduće sedmice. Do sada ništa nije urađeno u vezi sa tim – rekao je “Glasu” Nenad Grković, koji je u pomenutoj komisiji u ime Kluba poslanika SDS-PDP- Za pravdu i red.
Na pitanje zašto do sada nije urađeno ništa, navodi da je Kolegijum Predstavničkog doma tek početkom ovog mjeseca donio zaključak o formiranju komisije.
Poslanik SNSD-a u pomenutoj komisiji Miroslav Vujičić navodi kako je suština u svemu da komisija uradi posao kvalitetno.
– Vjerujem da ćemo uraditi svoj posao kako treba. Treba utvrditi realno stanje kada je riječ o položaju povratnika. Predložićemo mjere kako bismo poboljšali položaj Srba u FBiH, odnosno Bošnjaka u Srpskoj. Nadam se da ćemo olakšati život povratničkoj populaciji u BiH – kazao je “Glasu” Vujičić.
Predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH Đorđe Radanović navodi da se u više navrata pokazalo da obećanja koja stižu sa nivoa Parlamenta BiH uglavnom budu prekršena.
– Komisija bi trebalo da što prije donese mjere za zaštitu povratnika, posebno onih malobrojnih Srba u FBiH. Sve je na nivou BiH kompleksno pa tako i rad komisija – rekao je “Glasu” Radanović.
Navodi da je javnost u BiH svjedok da su srpski povratnici izloženi svakodnevnim napadima, kako na njihovu imovinu tako i na pravoslavne svetinje, ali i groblja.
– Bošnjaci u Srpskoj sa druge strane imaju veća prava, a i ambasadori i međunarodna zajednica uvijek su tu da im izađu u susret, dok napade na Srbe i njihovu imovinu po ustaljenoj praksi ignorišu – zaključio je Radanović.
MUP Srpske
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova RS ranije su poručili da u skladu sa svojim nadležnostima preduzimaju sve mjere i radnje da stanje bezbjednosti na području Srpske bude povoljno za sve građane Republike Srpske, bez obzira kojem narodu pripadaju.
– Kada je riječ o povratničkoj populaciji policija Republike Srpske ulaže sve napore da održava povoljno stanje i da bezbjednost povratnika i njihove imovine bude na najvišem nivou – poručili su iz MUP-a.