Satler poručio da vrijeme ističe: Gomila se posao koji BiH treba uraditi na jačanju vladavine prava
09.06.2022. | 18:18Šef Delegacije EU u BiH ambasador Johan Satler izjavio je da se u BiH gomila posao koji treba da se uradi na jačanju vladavine prava i vraćanja povjerenja građana u pravosuđe, a da vrijeme ističe.
Satler je tokom javne debate “Pravo na pravdu” u Sarajevu istakao da nije srećan što mora reći da u proteklim godinama nije završena nijedna prioritetna reforma u oblasti vladavine prava.
On je podsjetio da je u decembru 2019. godine EU objavila izvještaj nezavisnog stručnjaka Rajnharda Pribea o vladavini prava u BiH u kojem je naveden niz veoma konkretnih preporuka i mjera koje treba preduzeti čime bi BiH potvrdila neupitnu opredijeljenost evropskom putu.
“U nedavnom istraživanju koje smo proveli, 81 odsto građana u BiH kaže kako u posljednjih pet godina nije bilo poboljšanja u pravosudnom sistemu. Nadležni u BiH treba da hitnije rješavaju pitanja s ciljem jačanja vladavine prava”, dodao je Satler.
Američki ambasador Majkl Marfi istakao je podršku međunarodne zajednice budućnosti BiH u evroatlantskoj porodici nacija, kao i naglasio da žele da vide efikasne institucije na BiH, entitetskom, kantonalnom i opštinskom nivou, kao i jaku privredu utemeljenu na privatnom sektoru.
“Sve je to nemoguće bez vladavine prava”, rekao je ambasador SAD-a. Ministar pravosuđa Austrije Alma Zadić pozvala je građane BiH da se aktivno uključe u proces reformi.
Ona je dodala da su javne debate važne za podsticanje i jačanje angažmana javnosti, a time i naših demokratija. Treća po redu javna debata “Pravo na pravdu”, koju je danas u Sarajevu organizovala EU u BiH u saradnji sa Generalnim direktoratom Evropske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju, okupila je predstavnike pravosuđa, javnih institucija, lokalnih vlasti, medija i civilnog društva. Razgovarano je o jačanju integriteta institucija i borbi protiv korupcije kao preduslovima za uspješne EU integracije.
Treća debata “Pravo na pravdu” stavila je poseban naglasak na važnu ulogu organizacija civilnog društva u nepristrasnom praćenju aktivnosti državnih službenika i rada pravosuđa, te objektivnom izvještavanju o svojim nalazima.
Važan ishod ove javne debate jeste opšti dogovor da će organizacije civilnog društva zajednički aktivnije raditi na promociji promjena i reformi u korist građana.