Satler u Banjaluci ocijenio: Izmjene Izbornog zakona ključne za evropski put BiH
15.02.2024. | 15:25Šef Delegacije EU u BiH Johan Satler ocijenio je da su izmjene izbornog zakona jedan od ključnih prioriteta kada je riječ o evropskom putu BiH, te pozvao domaće političare i institucije da urade sve što se može do 21. marta kada će Evropski savjet odlučivati o početku pregovora o pristupanju.
“Međutim, ne mislim da je u nekom roku od naredne dvije sedmice moguće riješiti sva otvorena pitanja izbornog procesa, pogotovo u dijelu koji bi podrazumijevao izmjene Ustava. Ali se može raditi na integritetu izbornog procesa, što je važno za sve građane”, rekao je Satler novinarima u Banjaluci.
On je naveo da treba unaprijedi izborni proces, korišćenjem odgovarajućih elektronskih uređaja i opreme, što Delegacija EU podržava.
Podsjećajući da je sjednica Evropskog savjeta 21. marta, Satler je pozvao političke lidere u BiH da se što prije, dogovore i usaglase o usvajanju još nekih akata važnih na evropskom putu BiH.
On je izrazio zadovoljstvo što napretka na tom planu ima, te istakao da treba voditi računa da se radi o propisima koji moraju proći brojne procedure u okviru zakonodavnih i izvršnih organa BiH.
Satler je precizirao da je bitno da se na ovom planu uradi sve što se može do 21. marta, te da bi sve to išlo u prilog argumentaciji BiH kada je riječ o evropskom putu.
“Usvajanja tri zakona /o Sudu BiH, o sukobu interesa i izborni zakon/ jesu apsolutni minimum na evropskom putu, ali postoje i druge stvari koje se mogu uraditi u navedenom periodu, poput usvajanja zakona o graničnoj kontroli, pa i zakona o zaštiti ličnih podataka”, rekao je Satler i izrazio očekivanje da će sutra na sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH imati usvojen zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma.
On je rekao da je za evropski put BiH važno i jačanje, te održivo i nesmetano funkcionisanje javnih servisa, poput BHRT-a, koji će biti “nezavisni, snažni i profesionalni”.
Satler je naveo da će EU i dalje pomagati medijima na planu očuvanja njihovih sloboda, ali nije htio da komentariše ocjene da se britanski ambasador Džulijan Rajli miješao u uređivačku politiku ATV-a.