Sindikalci pred Skupštinom: Vratite nam topli obrok i regres

14.12.2021. | 10:27

Već punih 13 godina 55.000 radnika ne prima topli obrok i regres. Sa posebnom pažnjom ćemo pratiti današnje glasanje poslanika, svi koji budu uzdržani, smatraćemo da su protiv.

To je poručio predsjednik Sindikata uprave Srpske Božo Marić, na pres konferenciji koja se održava povodom aktuelne situacije u vezi sa povećanjem plata u javnom sektoru i izmjenama zakona o platama po hitnom postupku, te neispunjenih zahtjeva Sindikata uprave RS za posebno iskazivanje naknade za topli obrok i regres zaposlenima u javnom sektoru.

 

Ovaj sindikat je prije desetak dana odlučio da će, sa ostalim budžetskim sindikatima, prije održavanja sjednice Narodne skupštine RS predati amandmane koji se tiču njihovih zahtjeva, odnosno usklađivanja Zakona o platama sa Zakonom o radu u dijelu koji se tiče toplog obroka i regresa.

Marić je podsjetio da ovu pres konferenciju organizuje pet budžetskih sindikata, a da je povod prijedlog Vlade RS o izmjenama zakona o platama po hitnom postupku koje su upućene u Narodnu skupštinu RS.

– Devet budžetskih sindikata je tražilo od Vlade RS da se zakoni o platama usklade sa sistemskim Zakonom o radu, kako bi posebno mogla da se iskazuje naknada za topli obrok i regres. U junu i julu razgovarali smo sa svim poslaničkim klubovima, kada je njima bilo lijepo da se slikaju sa sindikatima i iznose velike riječi i velika obećanja da će biti uz radnike. Juče smo predali zahtjev da poslanici u Narodnoj skupštini RS usvoje zaključak i obnavežu Vladu RS da do 31. marta narodnim poslanicima dostavi zakonsko rješenje kojim će biti jasno uređena oblast plata za zapsolene u javnom sektoru – kaže Marić.

Naglašava da će sindikati sa posebnom pažnjom pratiti današnje glasanje svih psolanika.

– Posebno ćemo pratiti glasanje onih koji su direktori neke javne ustanove ili službe, a ovdje su paušalni poslanici. Svi koji budu glasali uzdržano, smatraćemo da glasaju protiv. Mi imamo obavezu da obavijestimo naše članstvo koji su poslanici za vraćanje toplog obroka i regresa, a koji nisu – ističe Marić.

Podsjeća da su u junu i julu Ujedinjena Srpska, Narodna partija Srpske, Socijalistička partija, Socijalistička partija Srpske, Demos, DNS i PDP bezuslovno podržali vraćanje toplog obroka i regresa.

– Poslanik Igor žunić nam je rekao da on kao narodni poslanik jeste za to da se vrate topli obrok i regres, ali da očekuje stav stranke. Ovom prilikom pozivam Milorada Dodika i SNSD da se jasno oglase da li su za vraćanje ovih prava policajcima, ljekarima, profesorima, državnim službenicima, koji revnosno rade da bi javni sektor mogao da funkcioniše – poručio je Marić.

Anica Jondić, predsjednica Sindikata radnika unutrašnjih poslova RS, rekla je da je ovo borba za vraćanje elementarnog prava.

– To pravo je nestalo kroz naše zakone o platama. Svi pripadnici MUP, kad se izuzmu topli obrok i regres, dodju do plate policijskog službenika do 577 KM, inspektora 885 KM. Danas od svih poslanika očekujemo da usvoje zaključak da Vlada do 31. narta ispravi svoj propust i da se vrati pravo na topli obrok – kaže Jondićeva.

Očekuje da ovo danas bude pozitivno završeno za sve radnike.

– Očekujemo jedan odgovoran stav poslanika. Ne dogodi li se da poslanici usvoje zaključak, čeka nas interpelacija u martu ili aprilu. Tražimo usvajanje zaključka o vracanju prava na topli obrok i regres  – rekla je ona.

Jovica Mišić, predsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine RS, uputio je molbu poslanicima da zaustave odlazak zdravstvenih radnika iz Srpske. – Pitao bih svoje kolege dokrore, koji su narodni poslanici: da li vi jedete?! Pustite, onda, i nas – rekao je Mišić.

Mirko Šerbedžija, predsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara RS, naglasio je da vraćanje toplog obroka i regresa nema alternativu.

– Mi nismo golubovi da nas jedna šnita hljeba moze zadovoljiti. Vraćanje pomenutih prava zaustavilo bi odlazak ljudi odavde – rekao je Šerbedžija.

Željko Šukalo, predsjednik Samostalnog sindikata radnika u zdravstvu i socijalnoj zaštiti RS, ističe da je došlo do ukrupnjavanja sindikata u Srpskoj.

– Napokon se pokušavaju riješiti brojni problema koji nas tište godinama. Iskreno se nadam da ovakav način ukrupnjavanja na istom putu i istom zadatku mora uroditi plodom. Za sada ćemo koristiti sve dozvoljene metode, a nadam se da konačni ishod neće dozvoliti da naše iskazivanje nezadovoljstva bude na neki drugi način – istakao je Šukalo.