Sjednica iduće sedmice: Poslanici traže vrijeme da iščitaju zakone
18.12.2024. | 16:31Iako je bilo planirano da odmah nakon Savjeta ministara BiH i Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH na hitnoj sjednici usvoji nacrte Zakona o zaštiti ličnih podataka i Zakona o graničnoj kontroli, to se ipak nije desilo jer poslanici koji dolaze iz Republike Srpske nisu željeli da se o tome odlučuje po hitnom postupku.
“Zakone o kojima smo trebali odlučivati dobili smo 15 minuta prije sjednice i nismo željeli da se izjašnjavamo o nečemu što nismo ni pročitali, i pored toga što je to sve usvojeno u Savjetu ministara. Ipak je parlament taj koji daje zadnju riječ i ne možemo glasati o zakonima koje nismo proučili”, rekao je Milorad Kojić, poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Podsjećanja radi, Savjet ministara BiH zakone o zaštiti ličnih podataka i graničnoj kontroli usvojio je u posljednji čas. Plan je bio da se odmah nakon sjednice Savjeta ministara BiH, koja je održana u utorak, održi i sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, a čak je i bilo “dogovoreno” vrijeme za njeno održavanje, međutim, poslanici iz Republike Srpske tome su se usprotivili.
“Nema govora o blokadi. Nije problem da se sjednica održi, ali kada se upoznamo sa zakonima”, kazao je Kojić.
Prema nezvaničnim informacijama, hitna sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH mogla bi biti održana iduće sedmice, a sve s ciljem da se ne ulazi u narednu godinu zbog velikog broja neradnih dana.
Nakon što se vidjelo da sjednica neće biti održana, najviše su bili razočarani predstavnici HDZ-a, s obzirom na to da su planirali da Borjana Krišto, predsjedavajuća Savjeta ministara BiH, u Brisel, gdje se održava samit lidera EU i zapadnog Balkana, ode sa usvojenim zakonima.
“Očekujem da će Parlamentarna skupština BiH, nakon Savjeta ministara, usvojiti zakon o graničnoj kontroli, koji je jedan od prioriteta na evropskom putu BiH. Nisam neko ko se miješa u zakonodavnu vlast. Očigledno je da ćemo ići dužim putem, ali na kraju očekujem da taj zakon bude usvojen”, rekao je Nenad Nešić, ministar bezbjednosti BiH.
I pored toga što su očekivanja da će dva zakona koja su prošla Savjet ministara BiH biti dovoljna da Evropska unija da zeleno svjetlo za datum za početak pregovora, pitanje je da li će se, i kada, to desiti.
Osim ova dva zakona, BiH, između ostalog, treba da usvoji i zakon o sudovima, ali i zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu.
“Ne očekujem da će uskoro biti usvojen novi zakon o VSTS-u. Kada će to ići, ne mogu ništa reći. Ono što mogu reći je da smo i Savjet i ja u ovom trenutku zadovoljniji nego u početnoj fazi onim što trenutno imamo u proceduri. Uspjeli smo zaustaviti neke negativne tendencije”, rekao je Halil Lagumdžija, predsjednik VSTS-a.
On je kazao da su u proces priprema novog zakona uključili i međunarodne partnere, i mrežu Evropskih sudskih savjeta, istovremeno dodajući da su nedavno dobili i podnesak Ministarstva pravde Republike Srpske kojim se izražava nezadovoljstvo prema Ministarstvu pravde u Savjetu ministara BiH kao obrađivaču ovog zakona.
“Kažu da nisu bili dovoljno uključeni u finalizaciju tog dokumenta i traže da se to vrati u neke faze. Za pretpostaviti je da, ako oni nisu zadovoljni, to će biti reflektovano kroz Savjet ministara BiH, kasnije kroz parlament. Imajući u vidu i to da se čeka mišljenje Venecijanske komisije, ne očekujem neko brzo usvajanje novog zakona o VSTS-u”, rekao je Lagumdžija, dodajući da je u zakonu o sudovima sporna tačka koja se odnosi na sjedište tog suda ili odjeljenja.
Podsjetio je da vlasti iz Republike Srpske traže da sjedište apelacionog suda ili odjeljenja bude u Banjaluci, a da je razmišljanje ostalih, pa i Venecijanske komisije, da to ne bi trebalo da bude puno udaljeno od sjedišta prvostepenog suda i da bi racionalna udaljenost bila u Istočnom Sarajevu.