Skraćena procedura za Zakon o PDV-u u BiH: “Ova igra može biti skupa”

29.10.2024. | 14:22

Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH nije usvojio zahtjev srpskog delegata Želimira Neškovića da po hitnom postupku razmatra njegov Prijedlog zakona o dopuni Zakona o PDV-u BiH i uputio ga je u skraćenu proceduru.

Obrazlažući svoj zahtjev, Nešković je rekao da je hitna procedura potrebna imajući u vidu stanje ekonomije, privrede i poljoprivrede u BiH, veliku nezaposlenost, te lošu konkurenstnost domaćih proizvoda na međunarodnom planu.

Nešković je naveo da se predloženim zakonom štiti najugroženiji sloj stanovništva i da zemlje okruženja imaju slično rješenje.

Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Nikola Špirić ocijenio je da je riječ o neozbiljnom zakonskom prijedlogu i da je potrebno da uz njega stoji jasna računica ko će koliko dobiti, odnosno izgubiti od takvih rješenja.

– Igra sa PDV-om može biti skupa – upozorio je Špirić.

Navodeći da je za godinu dana od oslobađanja plaćanja PDV-a za doniranu hranu taj iznos dostigao 135.000 KM, Špirić je konstavovao da je izrada zakona skuplja od efekata.

– Kada god je bila rasprava o PDV-u, UO UIO upozoravao je da se ovim izmjenama treba prići odgovorno i da onaj koji predlaže, mora doći sa analizom efekata jer igra sa PDV-om može biti skupa – istakao je Špirić i podsjetio na stav UO UIO da je uvođenje diferenciranih stopa kopleksna operacija sa širokim dijapazonom implikacija.

Špirić je naveo da je UO UIO nadležan za pokretanje i pripremu zakonskih propisa o PDV-u, ali da se u praksi vodi utakmica ko će koju socijalnu kategoriju ciljati izmjenama zakona bez efekata, poput zakona o doniranoj hrani.

Konstatujući da se radi o zakonskom prijedlogom kojim je obuhvaćena grupa proizvoda od vitalnog značaja, Špirić je rekao da će umjesto hitne podržati skraćenu proceduru.

– Onaj ko predlaže zakon mora pribaviti saglasnost UO UIO, ako je hitna procedura, prekršićemo zakone – rekao je Špirić.

Neškovićev prijedlog zakona podržali su hrvatski delegati Ilija Cvitanović i Zlatko Miletić, pri čemu je Cvitanović bio za skraćenu proceduru kako bi se razmotrilo da li će krajnji korisnici imati korist od ukidanja PDV-a na hranu i lijekove.

PDV, prema ovom prijedlogu, ne bi bio obračunavan na sve vrste hljeba, sve vrste mlijeka, lijekove i pomoćna ljekovita sredstva i zdravstvena pomagala, stočnu hranu bez koncentrata, sjemena i sadni materijal, te učila, informacione i komunikacione tehnologije za predškolsko, osnovno, srednje i visoko obrazovanje.