Službenici bezbjednosnih službi ne mare za kodeks ponašanja
05.02.2022. | 07:38Žalbi na rad pripadnika domaćih bezbjednosnih službi nije manjkalo ni prošle godine, a građani su pritužbe u Parlament BiH mahom slali zbog drskog ponašanja, neprimjerenih objava na internetu ili ličnih sukoba.
Nadležan za te poslove je parlamentarni Odbor za žalbe građana na rad policijskih službenika u policijskim tijelima BiH koji je od januara do kraja decembra prošle godine zaprimio 177 žalbi.
Najviše zamjerki građani su imali na rad pripadnika Granične policije BiH. Ukupno ih je bilo 148, a ostale su se ticale postupanja pripadnika Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH i Direkcije za koordinaciju policijskih tijela.
Prema podacima koje je Odbor otkrio u izvještaju o radu za 2021. godinu većina pritužbi je odbačena kao neosnovana, ali su nadležni još jednom rukovodstvu i zaposlenima skrenuli pažnju na kodekse kojim moraju da se drže tokom obavljanja službene dužnosti.
– I u ovom periodu u više navrata skretali smo pažnju Graničnoj policiji BiH na obavezu poštivanja kodeksa ponašanja policijskih službenika, s posebnim akcentom na ophođenje i komunikaciju s građanima prilikom kontrole prelaska granice. Tokom razmatranja žalbi je konstatovano da je u većini slučajeva nezadovoljstvo uslovljeno neprimjerenom, suvišnom komunikacijom, a nekad drskim i neprofesionalnim postupcima – piše to u izvještaju koji je potpisao predsjednik Odbora Boris Buha, prenosi “Glas Srpske”.
Odbor je, kako ističe, ponovo istakao stav prema kojem Granična policija treba stalno službenicima ukazivati na obavezu dosljednog poštivanja i etičkog kodeksa i pravila službe. Ni lani nisu izostale pritužbe zbog objava neprimjerenog sadržaja na društvenim mrežama.
– Podsjetili smo na izdatu preporuku kojom se poziva Granična policija da službenicima agencije skrene pažnju na vrstu informacija koje smiju objavljivati na mrežama. Poštujući slobodu govora i izražavanja i druga prava, preporuka je da se zbog specifičnosti poslova koje izvršavaju, suzdrže od objavljivanja informacija koje su usko povezane sa službenim dužnostima, posebno komentara sa političkom, vjerskom, etničkom ili drugom pozadinom, a što je u suprotnosti s kodeksom ponašanja – navodi Buha.
Pred članovima Odbora našli su se i predmeti koji su se odnosili na rad i postupanje policijskih službenika SIPA. U jednom predmetu je utvrđeno kršenja službene dužnosti te je sproveden i interni postupak.
– Odbor je zatražio od SIPA obavještenje o izricanju disciplinske sankcije – istaknuto je u dokumentu, gdje je dodato i da su se žalbe na pripadnike ove bezbjednosne institucije odnosile na neprofesionalno ponašanje, zloupotrebu službenog položaja ili su rezultat ličnih sukoba između građanina i policijskog službenika.
Na račun zaposlenih u Direkciji za koordinaciju policijskih tijela BiH bile su tri žalbe, ali nisu utvrđene povrede službene dužnosti.
Video-adzor
U istragama po žalbama u znatoj mjeri kao dokazni materijal korišćen je video-nadzor.
– Ponovo ističemo potrebu uspostavljanja funkcionalnog sistema video-nadzora na svim graničnim prelazima da bi mogućnost koruptivnog djelovanja službenika Granične policije bila svedena na najmanju moguću mjeru – poručeno je iz tog parlamentarnog odbora.