Služen parastos u Dugoj Njivi: Položeni vijenci za poginule u operaciji “Koridor”
27.06.2021. | 11:57U Dugoj Njivi kod Modriče danas je služen parastos i položeni vijenci kod spomen-obilježja za poginule pripadnike Vojske Republike Srpske (VRS), ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srpske i Republike Srpske Krajine koji su poginuli u operaciji “Koridor” 1992. godine.
Vijence i cvijeće su položili predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović, predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija, premijer Srpske Radovan Višković, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović, ministar energetike i rudarstva Srpske Petar Đokić, te delegacija Narodne skupštine Republike Srpske, kao i srpski predstavnici u institucijama BiH.
Poštu su palim srpskim borcima odali i predstavnici Boračke organizacije Republike Srpske, nevladinih organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata, Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH, Ambasade Rusije u BiH, članovi Moto-grupe “Noćni vukovi”, načelnici lokalnih zajednica i brojni građani.
Članovi Moto-grupe “Noćni vukovi” prethodno su jutros posjetili spomenik najmlađem borcu Vojske Republike Srpske Spomenku Gostiću i odali mu poštu.
Na današnjem obilježavanju u Dugoj Njivi predstavljena je i replika uniforme VRS.
Prije polaganja vijenaca služena je liturgija u manastirskoj crkvi.
Cvijanović: Moramo biti ponosni na ono što smo uspjeli
Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je danas u Dugoj Njivi kod Modriče da je snaga Republike Srpske u jedinstvu, što je pokazala za vrijeme odbrambeno-otadžbinskog rata, ali i u mirnodopsko vrijeme.
Ona je tokom manifestaciji koja se održava povodom obilježavanja 29 godina od operacije “Koridor” naglasila da Srpska poštuje borce koji su je odbranili i poginule koji su živote dali za njenu slobodu.
“Moramo biti ponosni na ono što smo uspjeli i zato Republiku Srpsku moramo čuvati”, izjavila je Cvijanovićeva u obraćanju.
Cvijanovićeva je istakla da je snaga Republike Srpske u jedinstvu, što je ovo društvo uspjelo da pokaže onda kad su mu svi predviđali smrt ili kraj za vrijeme rata, ali i u mirnodopsko vrijeme mnogo puta kada su predviđali i željeli finansijski kolaps, da nema Srpske, da je nejaka i da se ne može nikome politički suprotstaviti.
“Željeli su da pognemo glavu! Mi to nikada nismo radili! Pokazali smo da i u ovoj krizi, ali i ranije za vrijeme teških poplava, kao i za vrijeme velike svjetske ekonomske krize, da možemo da ostanemo na nogama. Uvijek smo išli naprijed i grabili prema cilju”, naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je ocijenila da se naivnost skupo plaća i da Republika Srpska ne smije biti naivna politički, niti na bilo koji drugi način.
Ona kaže da je zadatak svih da Republiku Srpsku čuvaju i da budu ostvareni zadati ciljevi.
“Nikome ne želimo zlo, ali moramo biti poštovani. Prioritet jeste Republika Srpska i sjećanje na sve koji su je stvarali, ali i na 12 beba koje je neko, nažalost, 1992. osudio na smrt”, rekla je predsjednik Republike Srpske.
Cvijanovićeva je rekla da ne smiju biti zaboravljeni borci koji su učestvovali u proboju “Koridora” i dodala da je Republika Srpska garant slobode.
“Zato vas pozivam da se okupimo! Budimo jedinstveni i čuvajmo našu slobodnu Republiku Srpsku!”, istakla je predsjednik Srpske.
Višković: Živjela Republika Srpska
Premijer Republike Srpske Radovan Višković istakao je da je Duga Njiva kod Modriče sveto mjesto za srpski narod i da ne smije biti zaboravljeno više od 800 boraca koji su poginuli u operaciji “Kodiror života”.
“Prije operacije `Koridor` u okruženju je bilo milion Srba, a dio njih je bio iz Republike Srpske Krajine. Blistavom operacijom naši borci oslobodili su ove krajeve i svoj narod”, rekao je Višković u obraćanju u Dugoj Njivi, na manifestaciji koja se održava povodom obilježavanja 29 godina od operacije “Koridor”.
On je podsjetio da se međunarodna zajednica uskratila srpskom narodu pomoć 1992. godine i da je zbog toga u banjalučkom Univerzitetskom kliničkom centru umrlo 12 beba.
“U našim sjećanjima ostaje urezana smrt 12 beba. Zato sa ovog mjesta pitam šta su i kome djeca bila kriva?”, upitao je Višković.
Višković je rekao da ne smiju biti zaboravljeni borci Vojske Republike Srpske i svi koji su dali životi za njenu odbranu.
“Republika Srpska je bitkom `Koridor života`, u kojoj je učestvovalo 50.000 boraca, postala jedinstvena i slobodna. Ovom bitkom spasili smo Republiku Srpsku i svijetu pokazali da su Srbi spremni da izvedu blistavu vojnu operaciju bez ijedne mrlje”, naglasio je Višković.
On je istakao da je Republika Srpska garant slobode srpskog naroda i zato je treba čuvati i braniti.
“Živjela Republika Srpska! Posebnu pažnju zaslužuju naši borci, odnosno oni koji su je odbranili”, poručio je Višković.
Stevandić: Putokaz za buduće generacije
Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić rekao je da je operacija “Koridor” oličenje nacionalnog i državnog jedinstva, koje je putokaz za buduće generacije.
Stevandić je napomenuo da je manje poznato da su u operaciji, koju je vodio vojni vrh Republike Srpske, učestvovale i jedinice iz Republike Srpske Krajine, ali i brojni dobrovoljci iz svih krajeva Srbije, saopšteno je iz Ujedinjene Srpske.
“Vođeni misijom opstanka vlastitog naroda suočenog sa potpunim okruženjem u zapadnom dijelu Republike Srpske i nepovoljnoj međunarodnoj situaciji sa podmuklom satanizacijom Srba kao naroda nismo poklekli, već smo hrabrom i odlučnom akcijom sa potpunim jedinstvom vojnog i političkog rukovodstva izvojevali najsjajniju pobjedu”, rekao je Stevandić.
Operaciju “Koridor”, čijim završetkom je uspostavljena veza sa Srbijom i Srpska dobila kompaktnu teritoriju, izvele su snage 1. Krajiškog korpusa, Istočnobosanskog korpusa i policije Republike Srpske Krajine, a komandant operacije bio je tadašnji komandant 1. Krajiškog korpusa general Momir Talić.
Odluka o proboju Koridora donesena 18. juna 1992. godine, da bi se deblokirao zapadni dio Republike Srpske, koji je bio odsječen 42 dana, a u okruženju je bilo oko milion i po stanovnika.
Direktan povod za akciju “Koridor života” bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika.
Akcija je počela nakon što su snage HVO-a, zauzimanjem Modriče, presjekle kopneni put između zapadnog dijela Srpske i tadašnje SAO Krajine sa istočnim dijelom Srpske i Srbijom.
Vojna operacija “Koridor 92” trajala je od 14. do 28. juna na području Posavine i omogućila je spajanje zapadnih dijelova Srpske i Republike Srpske Krajine sa ostatkom Srpske i Srbijom, a kompletna akcija završena je 6. oktobra izlaskom srpske vojske na rijeku Savu.
Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica, u operaciji “Koridor” poginulo je 877 pripadnika Vojske Republike Srpske, 15 pripadnika MUP-a Srpske i 17 pripadnika MUP-a Republike Srpske Krajine.