Srpskoj potrebna strategija nastupa prema visokom predstavniku
26.06.2021. | 22:26Za Republiku Srpsku je neprihvatljivo da visoki predstavnik nastavi da radi u BiH, zaključeno je na okruglom stolu Istraživačkog centra iz Banjaluke. 25 godina visoki predstavnici rade na štetu suvereniteta i nezavisnosti BiH.
Zbog toga, smatraju učesnici okruglog stola, Republika Srpska treba da izradi strategiju nastupa prema visokom predstavniku, koja će biti odraz unutrašnje politike i obezbijediti nacionalno jedinstvo. Dok je sudbina BiH u rukama stranaca, nema izgleda za njen razvoj, smatra predsjedavajući Savjeta ministara, Zoran Tegeltija.
Prilikom procjene stanja ustavnosti u BiH, Venecijanska komisija je 2005. godine iznijela stav da visoki predstavnik ne vodi BiH u budućnost. Međutim, i nakon dvije i po decenije, visoki predstavnik radi na štetu suvereniteta i nezavisnosti BiH. U prilog tome, tvrde učesnici okruglog stola, ide i najavljena agresivna politika Kristijana Šmita i zloupotreba bonskih ovlašćenja.
– Hoćemo da pošaljemo poruku da je za nas neprihvatljiva ova situacija uprkos mnogim odlukama i stavovima da visoki predstavnik treba da završi svoj rad u BiH. On očigledno nastavlja, i to u najavama izmijenjenog kapaciteta i pristupom agresivnije politike, što mi svakako ne možemo prihvatiti – istakao je Nevenko Vranješ, profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Banjaluci.
Šmitov dolazak na mjesto visokog predstavnika otvara pitanja legaliteta i efikasnosti. Ipak, Srpska ne smije zaboraviti da će on zastupati čvrste stavove Njemačke, zemlje koja je i u Dejtonskim pregovorima imala vrlo značajnu ulogu.
– Mislim da Srpska konačno treba da usvoji strategiju nastupa prema visokom predstavniku, koja će biti odraz unutrašnje politike, a što bi trebalo da označi nacionalno jedinstvo koje bi u dugoročnijem nastupu trebalo da odredi poziciju Srpske – naglasio je profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Banjaluci Miloš Šolaja.
Profesor Ustavnog prava Mile Dmičić naveo je da je cilj okruglog stola da okupi naučne i stručne radnike, koji bi svojim iskazima o 25 godina dugom iskustvu visokog predstavnika i međunarodne zajednice u BiH trebalo da daju, ne samo kritički osvrt na ono što je bilo, nego i naznake šta bi u predstojećem vremenu bilo nužno da se uradi da bi konačno prestala institucija visokog predstavnika u BiH.
– Moj osnovni pristup biće da pokažemo u kolikoj mjeri je visoki predstavnik u BiH doprinio ili nije doprinio ostvarivanju proklamovanih ciljeva Aneksom 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma o civilnom sprovođenju ovog sporazuma – rekao je Dmičić, navodi RTRS.
Prethodni visoki predstavnik, Valentin Incko, bio je faktor podjela, a ne saradnje, smatra predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija.
– Moje stanovište je da je kancelarija visokog predstavnika trebala biti odavno zatvorena, da BiH nikada neće ostvariti svoje ciljeve ni razvoj dok o njenoj sudbini odlučuje neko drugi – rekao je Tegeltija.
Dejtonski sporazum nije ispunio primarni cilj – da BiH postane održiva i stabilna članica Evropske unije. Zauzvrat, visoki predstavnici razjedinili su političku scenu i time dokazali da su nepotrebni i neprihvatljivi u BiH, zaključili su učesnici okruglog stola.