Šta će biti sa 9. januarom: Deklaracija Svesrpskog sabora pred poslanicima Srpske već u julu
09.06.2024. | 13:36Deklaracija Svesrpskog sabora koja je potpisana juče u Beogradu, već početkom jula trebala bi se naći pred poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske, i kao što se i očekivalo, jedno od najspornijih pitanja je Dan državnosti, odnosno treba li Republika Srpska pristati na to da se umjesto 9. janaura, kao Dan državnosti Republike Srpske obilježava 15. februar što je Dan državnosti Republike Srbije.
Naime, u samoj Deklaraciji piše: “Svesrpski sabor pozdravlja odluku Republike Srbije i Republike Srpske da se ujedinjeno obilježavaju 15. septembar kao Dan srpskog jedinstva, slobode i nacinalne zastave u znak sjećanja na proboj Solunskog fronta u Prvom svjetskom ratu, kao i da je Sretenje, 15. febrar, Dan državnosti Republike Srbije i Dan državnosti Republike Srpske, koji treba ujedijnjeno i zajednički proslavljati.
Svesrpski sabor očekuje da Republika Srpska nastavi da obilježava 9. januar kao Dan nastanka Republike Srpske i krsnu slavu.
Očekivano, ovaj dio Deklaracije izazvao je najviše pažnje pa je tako Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske rekao da je on shvatio da se Republika Srpska ne odriče 9. januara već će samo dodati Sretenje.
“Dakle imamo praznik više, a ne manje, nacionalnu i državnu identifikaciju više. Pred nama je da o tome razgovoramo i bolje definišemo”, rekao je Stevandić.
On je rekao da će Narodna skupština Republike Srpske početkom jula održati sjednicu i ratifikovati tu Deklaraciju, pišu Nezavisne.
Mnogo oštriji bili su u Udruženju gardista gdje su rekli da nisu saglasni da se 9. janaur kao Dan Republike Srpske prestane slaviti.
“Podsjećamo da je još samo 9. januar kao Dan Republike Srpske ostao od simbola i obilježja koji su pratili Srpsku od njenog stvaranja”, navodi se u saopštenju u Udruženju gardista u kojem se dodaje da 9. januar predstavlja desetine hiljada srpskih žrtava koje je srpski narod dao u borbi za slobodu i pravo na život i postojanje na prostoru BiH.
Dalje, gardisti navode da je Republika Srpska do sada, usljed mnogih pritisaka, ali i zbog nesmotrenosti i površnog pristupa, izgubila
Orginalnu zastavu, grb i himnu, simbole koji su od samog nastanka pratili i simbolizovali državu srpskog naroda u BiH.
“Ako ovome dodamo činjenicu da je borba protiv simbola državnosti Republike Srpske, jedna od osnovnih ciljeva dojučerašnjih neprijatelja uključujući i NATO i EU, sasvim je opravdano zahtjevati da se odluka o izmjeni datuma državnosti Republike Srpske ne prihvati i ne realizuje”, naveli su gardisti dodajući da bi zamjenom 9. januara, za Sretenje kao Dana Republike Srpske, Srpska ostala bez jedinog preostalog simbola, što bi simbolično označavalo gubitak kontinuiteta sa originalnom tvorevinom.
Udruženje gardista pozdravlja ideju Svesrpskog sabora da se Sretenje kao dan državnosti Republike Srbije i na teritoriji Republike Srpske počne slaviti i obilježavati kao dan Državnosti, ali tek kad dođe do formalno pravnog ujedinjenja Republike Srpske i Republike Srbije u jedinstvenu državu. Isto tako, pozdravljamo ideju da himna “Bože Pravde” i grb Nemanjićki orao budu sveopšti srpski simboli ali i da se navedena obilježja vrate kao simboli Republike Srpske “, zaključuje se u saopštenju Predsjedništva Udruženja gardista Republike Srpske.
Reagovao je i Branislav Borenović, predsjednik PDP-a na društvenoj mreži “X” naveo je da je na pitanje: “Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?”, skoro 700.000 ljudi u Republici Srpskoj jasno i glasno odgovorilo “da”.
“To je volja naroda Republike Srpske, volja onih koji su stvarali i tu volju nije prekrojio niko, pa neće ni Milorad Dodik”.
Borenović je naveo da je 9. janaur istorijska činjenica i narodna volja provedena 1992. godine i potvrđena 2016- godine i da je to Dan Republike Srpske.
Oglasili su se i u SDS-u gdje kažu da je 9. januar dan Republike Srpske i da će tako ostati zauvijek te da to što Dodik, mimo volje naroda iskazane na referendumu, pokušava da se odrekne 9. januara, čin veleizdaje.
“Republika Srpska ima svoj Dan Republike – 9. januar koji je simbol identiteta srpskog naroda i duboko je ukorijenjen u našoj istoriji i tradiciji. Nećemo dozvoliti da se njegova važnost umanji ili ukloni”, rekao je Milan Miličević, predsjednik SDS-a podsjećajući da je 700.000 građana Republike Srpske na referendumu reklo da je 9. januar Dan Republike.
On je rekao da je 9. januar i zabrana SDS-a (CIK nije ovjerio kandidaturu SDS-a za lokalne izbore) završni čin uništavanja identiteta Republike Srpske.
“Sretenje poštujemo kao Dan državnosti Srbije, ali Republika Srpska je nastala 9. januara”, saopštio je Miličević.