Stevandić o sankcijama za Dodika: Secesija nije bila politika Srpske, nego odgovor na unitarizaciju

18.01.2023. | 17:13

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić poručio je danas da u Srpskoj ne mogu biti sankcionisani ljudi koji imaju podršku svog naroda za politiku zbog koje su izabrani.

Za rezoluciju Evropskog parlamenta u kojoj se poziva na uvođenje sankcija predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i drugim visokorangiranim zvaničnicima Srpske zbog, kako je navedeno, “secesionističke retorike i postupaka u BiH, uključujući i obilježavanje praznika koje je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim”, Stevandić je rekao da je taj dokument zasnovan na pogrešnim pretpostavkama.

“Secesija nije bila politika Republike Srpske, nego odgovor na unitarizaciju”, pojasnio je Stevandić za Srnu i dodao da ova rezolucija nema obavezujući već karakter preporuke.

On je ocijenio da ne može biti kažnjavan ni narod koji je birao takve političare zbog svoje slobodne volje jer je to antievropsko, anticivilizacijsko i antidemokratsko ponašanje.

Stevandić je rekao da Srpska nije pokrenula nikakve secesionističke planove, već je rekla da bi to mogao biti odgovor na pokušaje njenog ukidanja.

“Moguće je da se pokušava naći plodno tlo unutar Republike Srpske za tu vrstu politike koja bi nas podijelila i dovela do unutrašnjih sukoba, što je već kontinuitet pokušaja da se Srpska bavi sama sobom”, pojasnio je Stevandić.

On je dodao da se ovom rezolucijom pokušava napraviti potpuno nova kampanja ili haranga koja je počela odlaskom u Brisel bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirevića koji za to nije imao podršku ostalih članova.

Stevandić smatra i da je vjerovatno upućena i kao poruka nekim evropskim zemljama koje su pokazale pozitivan stav i odnos prema Republici Srpskoj.

“Mnoge evropske zemlje nisu imale nikakve podrške niti priključivanja inicijativama protiv Republike Srpske kao što su Mađarska, Hrvatska, Slovenija i Italija”, napomenuo je Stevandić.

Stevandić je izrazio uvjerenje da su političari u Republici Srpskoj dovoljno zreli i samosvjesni, te da neće odreagovati neprimjerno, već sa argumentima i u komunikaciji sa zemljama EU, ali i institucijama poput Evropskog parlamenta, objasniti i dostaviti stavove Republike Srpske koji jasno pokazuju da Srpska ne krši nikakva ljudska prava i nikakve rezolucije evropskih parlamenata.

“Mnoge rezolucije su izlobirane i napravljene da bi se osporila prava Republike Srpske, što je u potpunoj suprotnosti sa evropskim konvencijama o ljudskim pravima ili poveljama UN-a o pravima naroda”, zaključio je Stevandić.