Stevandić objasnio: U Srpskoj je 1. mart Dan Civilne zaštite i tako će ostati i ubuduće
28.02.2022. | 21:01Šef Srpskog kluba u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Nenad Stevandić izjavio je Srni da ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Bisera Turković ne želi da kaže ili ne zna da je u Ustavu BiH 1. mart nepostojeći datum u ustavno-pravnoj nomenklaturi.
“Referendum (za nezavisnu BiH) je bio 29. februara (1992. godine) i oni ga ne slave tada, jer bi ga onda slavili svake prestupne godine. Jedini legitimni datum iz februara 1992. godine je 28. februar – dan kada je donesen Ustav Republike Srpske”, rekao je Stevandić.
Povodom saopštenja Ministarstva inostranih poslova da će istupi dijela ambasadora i generalnih konzula, koji su odbili instrukcije o obilježavanju 1. marta, biti osnov za poziv na odgovornost zbog kršenja principa diplomatske službe, Stevandić je rekao da 1. mart ne posjeduje pravni legitimitet.
Stevandić je istakao da je Ustav Republike Srpske dio Dejtonskog sporazuma i legalni pravni akt za razliku od 1. marta koji ne posjeduje pravni legitimitet, već postoji politika prisile Bošnjaka koji koriste podršku međunarodne zajednice da bi spriječili Srbe da slave ono što je legalno, a sebi omogućili da slave ono što je nelegalno.
“Prvi mart je u Republici Srpskoj Dan Civilne zaštite i tako će ostati i ubuduće”, naglasio je Stevandić.
Ministarstvo inostranih poslova u Savjetu ministara saopštilo je da će istupi dijela ambasadora i generalnih konzula, koji su odbili instrukcije o obilježavanju 1. marta, biti osnov za poziv na odgovornost zbog kršenja principa diplomatske službe.
Srpski ambasadori i generalni konzuli BiH uputili su 19. februara otvoreno pismo ministru inostranih poslova u Savjetu ministara Biseri Turković u kojem je obavještavaju da neće prihvatiti njenu instrukciju kojim zahtijeva od ambasada i generalnih konzulata BiH da povodom 30 godina od tzv. “dana nezavisnosti BiH”, 1. marta obilježe ovaj nepostojeći praznik.
Srpske diplomate su istakle da neće obmanjivati zemlje prijema, lažno im tumačeći dan kada je počeo tragični sukob u BiH kao nepostojeći državni praznik.