Stevandić otkriva da Srpska sprema odgovor: Nalog Šmita nema pravno dejstvo
03.01.2025. | 13:49Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske saopštio je da nalog Kristijana Šmita nema pravno dejtstvo i ne predstavlja adekvatan instrumnet za mirno rješavanje pravnog spora.
“Pokušaj pravnog izjednačavanja Naloga sa prethodno oktrojisanim spornim zakonom po čijim odredbama se vodi postupak protiv predsjednika Republike Srpske predstavlja vid zastrašivanja narodnih poslanika i svjedoči nepoznavanje ili svjesno odstupanje od pravnih normi i standarda što je karakteristično za totalitarne režime iza kojih istorijski stoje najteža doba svjetskih ratova i zločina koji su počeli kao rezultat kršenja međunarodnog prava”, navodi se između ostalog u saopštenju Narodne skupštine Republike Srpske.
Dalje se navodi da je iz teksta Aneska 10 vidljivo da visoki predstavnik nema nadležnost da donosi naredbe i njima izriče zabrane.
“Parlamentarna skupština Savjeta Evrope u svojoj rezoluciji iz 2004. godine ističe da „opseg OHR-a je takav da, u svakom smislu, predstavlja vrhovnu instituciju sa ovlaštenjima u Bosni i Hercegovini. U vezi s tim, Skupština smatra da je nepomirljivo sa demokratskim principima da OHR bude u stanju da donosi izvršne odluke, a da za njih ne snosi odgovornost, niti obavezu da opravda njihovu validnost, a da pri tome nema pravnog lijeka”navedeno je u saopštenju.
U saopštenju se ističe i da Šmit nije dobio ovlašćenje od Savjeta bezbjednosti UN-a da disponira glavom VII Povelje Ujedinjenih nacija i da kao takav se ne može ni pozabaviti na ionako sporna tzv. Bosna ovlaštenja.
“Saopštenje dato od strane ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovni putem mreže „X“ u formalnom smislu prihvatamo kao intervenciju svjedoka Dejtonskog sporazuma, koja je pak u sadržinskom smislu deklarativnog karaktera, nije protest i ne doprinosi rješavanju pravnog spora “, piše u saopštenju u kojem ja naglašena važnost dijaloga i komunikacije nasuprot prijetnji, naloga i ucjena koje samo dalje eskaliraju situaciju i vode u radikalizaciju podjela i sukoba.