Stevandić poručio: Srpski narod hrabro i nepokolebljivo odlučan da sačuva Srpsku
08.01.2025. | 08:44Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić poručio je da je srpski narod hrabro i nepokolebljivo odlučan, uprkos svim izazovima i pritiscima, da sačuva Republiku Srpsku kao bastion odbrane svoje slobode, nacionalnog i duhovnog identiteta i prava na opstanak i život dostojan čovjeka.
“Nikada nećemo prestati da slavimo dan nastanka Republike koju niko ne smije, niti može da nam ospori i da ugrozi njenu imovinu, nadležnosti i ustavnu poziciju”, naglasio je Stevandić u čestitki povodom Dana Republike – 9. januara.
On je istakao da su za Republiku Srpsku i odbranu slobode srpskog naroda živote dali mnogi hrabri borci kojima se ovom prilikom odaju najviše počasti, baš kao i svim ratnim vojnim invalidima i porodicama stradalih.
“Naš zavjet je da ćemo Republiku Srpsku slaviti zauvijek!”, poručio je Stevandić.
On je građanima Repubilke Srpske poželio da 33. rođendan Republike Srpske proslave u miru, slozi, napretku i blagostanju.
“Želim svim našim građanima dobro zdravlje, sreću i uspjeh! Naš zajednički cilj je da jedinstveno i složno nastavimo da jačamo i volimo našu Republiku, koja je naša najveća svetinja i najblistavija pobjeda u našoj istoriji prepunoj stradanja i odricanja”, istakao je Stevandić.
Predsjednik Narodne skupštine je podsjetio da Republika Srpska nastala 9. januara 1992. godine demokratskom, ustavnom i vizionarskom odlukom Skupštine srpskog naroda u BiH.
“Važno je da nastavimo sa ekonomskim, institucionalnim i političkim razvojem i jačanjem Republike, na radost svih naših građana i generacija koje dolaze. Neka nam živi Republika Srpska!”, poručio je Stevandić.
Republika Srpska sutra slavi Dan Republike i 33. rođendan, a ovogodišnji slogan proslave je “Za vječnost rođena”.
Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Republika srpskog naroda u BiH.
Srpsku su osnovali srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba, koji su imali status konstitutivnog naroda.
Naziv Republika srpskog naroda u BiH bio je u upotrebi do 28. februara 1992. godine i proglašenja prvog Ustava, kada je zamijenjen sa Srpska Republika BiH koji je korišten do 12. avgusta 1992. godine, kada je uveden Srpska Republika. Taj naziv septembra 1992. godine zamijenjen je sadašnjim – Republika Srpska.