Stevandić reagovao: Svi su dolazili na proslavu Dana Republike dok se stranci nisu umiješali
11.01.2023. | 09:28Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da su svi dolazili na proslavu 9. januara u Banjaluku dok se stranci preko Ustavnog suda BiH nisu u to umiješali.
“Kada su međunarodni faktori odlučili da se napravi kriza oko Dana Republike, odjednom je zaboravljeno da su i Bošnjaci i Hrvati dolazili na proslavu. Bitno je da su 9. januar i Dan Republike nastali u miru, a ne kao 1. mart koji se slavi kao dan nezavisnosti BiH, a datum je kojim se obilježava početak rata u BiH”, rekao je Stevandić za “Večernje novosti”.
Savjetnik predsjednika Republike Srpske Radovan Kovačević izjavio je da BiH može da funkcioniše samo na osnovu jedne formule, a to je Ustav koji je predvidio Dejtonski sporazum.
Kovačević je istakao da je značajan dio međunarodne zajednice sve vrijeme podsticao i podržavao rušenje Ustava na štetu srpskog naroda i Srpske, kao i na štetu hrvatskog naroda, a sve u interesu isključivo bošnjačkog naroda.
“I sve to sa jasnim ciljem – centralizacija BiH, odnosno rušenje Ustavom zagarantovanih prava Republike Srpske i srpskog naroda. To je danas ključni problem BiH. Ona može da funkcioniše samo na osnovu jedne formule, a to je Ustav koji je predvidio Dejtonski sporazum i nikako drugačije”, rekao je Kovačević.
Profesor na pravnom fakultetu u Istočnom Sarajevu Radomir Lukić izjavio je da je paradoks da je 9. januar “znak diskriminacije” Hrvata i Bošnjaka u Srpskoj, iako tog dana Srbi obilježavaju diskriminaciju koju su nad njima učinili Muslimani i Hrvati u ondašnjoj BiH donoseći odluku o srpskim vitalnim nacionalnim interesima bez srpskog učešća.
Povodom sihronizovanih napada na Republiku Srpsku povodom proslave 9. januara, Lukić je istakao da je riječ o licemjerju EU i američke administracije i bacanju prašine u oči.
On je rekao da se Dan Republike obilježava baš 9. januara jer Srbi u BiH nisu htjeli da budu manjina, porobljeni i u lancima.
Lukić je naglasio da se samo treba sjetiti kako su se SAD i tadašnja evropska zajednica, a današnja EU odnosile prema kršenju Ustava SFRJ od Slovenije, Hrvatske, hrvatsko-bošnjačke koalicije u BiH i na kraju Makedonije.
“Tad Ustav SFRJ uopšte nije bio bitan. On je za njih bio nedjelotvoran i mrtav. Za SAD i evropsku zajednicu svaki ustav je mrtav ako njima ne odgovara”, rekao je Lukić, koji je bio najmlađi član delegacije Republike Srpske u Dejtonu.
On je naglasio da je, s druge strane, Ustav BiH živ, “iako je i on po mnogim stvarima postao mrtav upravo djelovanjem tih sila”.
Prema njegovim riječima, paradoks je da je 9. januar “znak diskriminacije” Hrvata i Bošnjaka u Srpskoj, iako su tog dana baš oni donijeli odluku o srpskim vitalnim nacionalnim interesima bez srpskog učešća, isključivši ih uz pomoć evropske zajednice i to je dan kada su diskriminisani i od njih napravljena manjina.
“Dan Republike Srpske se obilježava baš zato što Srbi nisu htjeli da budu manjina i što nisu htjeli da budu porobljeni i da budu u lancima”, rekao je on.
Lukić je poručio da se Srpska mora jasno oduprijeti daljoj eroziji ustavnog položaja, jer tako sprečava oduzimanje svega nacionalnog, srpskog imena i prezimena, istorije i veze sa Srbima u Srbiji.