Strah od greške! Sudije i tužioci iz BiH traže novi rok za dostavljanje izvještaja o imovini

06.11.2024. | 19:07

Udruženja sudija i tužilaca iz Republike Srpske i Federacije BiH /FBiH/ zatražila su od Visokog sudskog i tužilačkog savjeta /VSTS/ BiH da rok za dostavljanje izvještaja o imovini bude produžen do kraja februara 2025. godine iz proceduralnih razloga i straha od greške, o čemu će članovi VSTS glasati na narednoj sjednici krajem novembra.

Opunomoćenik svih udruženja sudija i tužilaca iz Republike Srpske i FBiH Nedim Ademović rekao je na današnjoj sjednici VSTS da sudije i tužioci traže produženje roka za dva mjeseca. On je podsjetio da je VSTS krajem jula usvojio uputstvo za popunjavanje obrasca izvještaja o imovini i interesima sudija, tužilaca i članova VSTS-a, te donio zaključak da rok od 90 dana za dostavljanje početnog izvještaja počinje 1. oktobra.

“Sudije i tužioci koji su već bili na funkciji prije usvajanja ovih izmjena moraju dostaviti izvještaje o imovini i interesima za 2023. godinu do 31. decembra ove godine i smatramo da se akti VSTS-a u ovom momentu ne mogu primjenjivati sve do kraja februara 2025”, rekao je Ademović.

On je dodao da ne govori o kvalitetu Zakona o VSTS-u koji je propisao ovu obavezu, nego o podzakonskim aktima koje je VSTS donio.

Ademović je zatražio produženje roka do 28. februara. On je naveo da ne postoji zakonski osnov za primjene odredaba Pravilnika, jer je primjena izmjena i dopuna Zakona o VSTS-u prolongirana do februara.

“Materijalno-pravne obaveze sudija i tužilaca koje duboko zadiru u ljudska prava i slobode moraju imati puni legitimitet u standardima koji se primjenjuju”, istakao je Ademović.

On smatra da su narušena prava na privatnost i porodični život nosilaca pravosudnih funkcija jer izvještaji o imovini i interesima uključuju i članove domaćinstva. Ademović je napomenuo da niko od članova udruženja nema namjeru da spriječi regulisanje izvještavanja o imovini, ali da imaju pravo da kažu da obaveza koja se nameće nema uporište u zakonu koji je u primjeni.

“Naš zahtjev je da se ovi akti koje je donio VSTS prolongiraju dok se ne stvori zakonska osnova koja će biti u primjeni jer se može desiti da sve ovo padne na Ustavnom sudu. Ne može se retroaktivno primjenjvati ovo rješenje”, rekao je Ademović.

Član VSTS-a Mustafa Šabić upitao je Ademovića koje će pravne korake preduzeti ukoliko VSTS ne usvoji zahtjev udruženja, na šta nije dobio odgovor zbog nepostojanja ovlaštenja klijenta da punomoćnik iznosi strategiju.

“Ne bih otkrivao strategiju jer nemam ovlaštenja da kažem šta ćemo preduzeti ako se to ne prihvati”, rekao je Ademović.

Član VSTS-a Davor Martinović rekao je da podržava ovakav zahtjev udruženja i da to ne smatra pritiskom.

“Svi se boje, ne da li će nešto prijaviti, nego da nešto ne preskoče jer imamo nove odredbe koje nisu poznate, a uvjeren sam da je ove ljude strah od greške. Nisam saglasan o konstatacijama u smislu zakonitosti i ustavnosti”, rekao je Martinović.

Šef Odjeljenja za vladavinu prava pri Kancelariji specijalnog predstavnika EU u BiH Alfredo Stripoli rekao je da je transparentnost pravosudnog sistema ključna na putu BiH ka Uniji, što je istaknuto i u posljednjem izvještaju Evropske komisije.

Na prijedlog predsjednika VSTS-a Halila Lagumdžije usvojen je zaključak da u utorak, 12. novembra, bude održan sastanak članova VSTS-a, Odjeljenja za pravna pitanja i Stalne komisije za legislativu na kojem će biti raspravljano o ovoj temi.

VSTS će o ovoj tački dnevnog reda glasati na narednoj sjednici krajem novembra.