Svetosavski bal u Beču: I Dodik među 1.500 zvanica u palati Hofburg FOTO
10.02.2023. | 20:46Svetosavski bal u Beču, kojem će večeras prisustvovati i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, prvi put se ove godine održava u palati Hofburg, gdje se očekuje 1.500 gostiju iz zemlje i svijeta, rekao je Srni predsjednik “Srpskog centra” Milan Vidović.
Vidović, koji je predsjednik Organzacionog odbora, rekao je da se Svetosavski bal u organizaciji “Srpskog centra” održava od 1998. godine, te da u Beču ima tradiciju koja datira od sredine 19. vijeka.
Prema njegovim riječima, prvi slavenski balovi organizovani su sredinom 19. vijeka, u organizaciji kneza Miloša Obrenovića i Mihajla Obrenovića.
“1846. godine organizovan je prvi slavenski bal u Beču, a 1847. organizovan je 27. januara i od tada su ga nazvali Svetosavski bal. Održan je sa nekoliko prekida do 1938. godine, a onda je bio zaboravljen. Pronalaskom kompozicije `Srpski kadril`, koju je komponovao Johan Štraus mlađi, sredinom devedesetih u `Srpskom centru` su odlučili ponovo organizovati Svetosavski bal”, naveo je Vidović.
On je naveo da će na balu večeras učestvovati više od 200 umjetnika, među kojima su balet Narodnog pozorišta iz Beograda, orkestar i hor “Stanislav Binički”, folklorna društva iz Šamca, koji je su partnerski grad ove godine, te Bojana Stamenov i Boris Režak.
Vidović je naveo će u saradnji sa Fondacijom Novak Đoković realizovati i dva projekta kroz prodaju karata i aukciju jednog umjetničkog djela i dva potpisana dresa Đokovića i bivšeg austrijskog reprezentativca Aleksandra Dragovića.
Vidović je rekao da se ove godine Svetosavski bal održava u svečanoj sali Hofburga u centru Beča i teži tome da to postane tradicija. “Narednih pet godina imamo rezervisan Hofburg, nadamo se da će nakon toga ova palata biti trajno mjesto održavanja Bala”, rekao je Vidović.
On je dodao da se Svetosavski bal prvi put naći na prominentnoj listi balova, koji se održavaju u istorijskim balskim zdanjima u austrijskoj prijestonici.
Ideja za organizovanje Svetosavskog bala i obnavljanje tradicije nastala je kada je društvo “Johan Štraus” iz Beča zatražilo podršku srpskih privrednika u Austriji za štampanje sabranih djela Štrausa, među kojima je bio i “Srpski kadril”.
Tragajući za istorijatom nastanka ove kompozicije došlo se do zanimljivog podatka da je knez Miloš Obrenović, koji je od 1842. godine živeo u Beču i posjećivao bečke balove, dao nalog Štrausu mlađem da napiše kompoziciju prikladnu za Slavenski bal.
Tako je nastala kompozicija “Srpski kadril”, a ista je prvi put izvedena na Slavenskom balu u Beču 1846. godine.
Miloš Obrenović je Slavenskim balom želio da okupi ugledne Srbe koji su živjeli i radili u austrjskoj prijestonici u to vrijeme, a među njima su bili i velikani Vuk Stefanović Karadžić i Branko Radičević.
Slavenskom balu svojim prisustvom su na značaju davali strane diplomate, srpski zvaničnici, visoki oficiri sa svojim porodicama, kao i mnogi ugledni građani Austrije.
Ova prestižna manifestacija koja istovremeno dio čuvene bečke balske sezone i Svetosavskih svečanosti, okuplja ugledne goste iz svijeta privrede, politike, kulture i sporta.
Palata Hofburg je od 13. vijeka do 1918. godine bila rezidencija carske dinastije Habzburga. U ovom kompleksu danas su smještene najviše austrijske državne institucije, poput predsjedničke kancelarije i Narodne biblioteke.
DODIK: TRADICIONALNA MANIFESTACIJA SRPSKE DIJASPORE KOJA IMA I HUMANITARNI KARAKTER
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je večeras da je Svetosavski bal u Beču lijepa tradicionalna manifestacija srpske dijaspore, koja ove godine ima i humanitarni karakter.
“Svetosavski bal u Beču je lijepa tradicionalna manifestacija naše dijaspore, a ove godine ima i humanitarni karakter podrške djeci kojoj je potrebna pomoć”, naveo je Dodik na “Tviteru.
Светосавски бал у Бечу је лијепа традиционална мaнифестација наше дијаспорe, а ове године има и хуманитарни карактер подршке дјеци којој је потребна помоћ. pic.twitter.com/V6XVWxU117
— Милорад Додик (@MiloradDodik) February 10, 2023