Tadić o Helezu: Bezbjedonosno ugrožava BiH

15.06.2024. | 14:37

Zukan Helez zbog svoje nasilne prošlosti u bilo kojoj normalnoj zemlji ne bi mogao dobiti ni dozvolu za pištolj, dok se u naopakoj BiH obreo na mjestu ministra odbrane u Savjetu ministara, rekao je pravnik Ognjen Tadić.

Tadić je istakao da je Helez osoba koja bezbjednosno ugrožava BiH i da se o tome se mora voditi računa.

“Osim toga, izjava o protjerivanju Srba iz Hrvatske i BiH jasno govori da Bošnjaci u proteklom ratu nisu bili žrtve, nego da samo nisu imali dovoljno sposobnosti i oružja da sprovedu planirani cilj i protjeraju Srbe iz BiH”, rekao je Tadić za “Glas Srpske”.

Prema njegovim riječima, jasno je da su u takve buduće planove htjeli uklopiti i rezoluciju o Srebrenici pa to još jednom potvrđuje da su bile u pravu sve zemlje, njih stotinu i deset, koje rezoluciju nisu podržale, jer je očigledno da se njome ne gradi pomirenje, nego samo stvara ulaznica za nove sukobe.

Govoreći o nedavno održanom Svesrpskom saboru, Tadić je rekao da nikada ranije nije bilo tako očitog primjera demokratskog učešća u kreiranju nacionalne politike.

“Možda postoji želja i ideja da se Sabor konstituiše kao tijelo za koje se organizuju posebni izbori svugdje gdje žive Srbi. To bi bilo sjajno i ja bih to podržao, ali dok se to ne desi možemo koristiti nedavno viđenu formu koja je istinski proizvod demokratskih procedura i u Srbiji i u Srpskoj”, dodao je Tadić.

Komentarišući polemike u javnosti u vezi sa proslavom 9. januara, Tadić je istakao da je u Srpskoj svaki dan Dan Republike i da to nije jeftina nacionalna patetika, nego formalno-pravna istina.

Kada je riječ o tvrdnjama predstavnika američke Ambasade da imovina pripada centralnim vlastima u BiH, Tadić je naglasio da je dejtonskim Ustavom BiH iz 1995. godine izvršena jasna podjela nadležnosti između institucija BiH i entiteta odredbom koja kaže da sve vladine funkcije i ovlašćenja, koja nisu ovim ustavom izričito data institucijama BiH, pripadaju entitetima.

Tadić je, između ostalog, naveo da Kristijan Šmit uopšte ne štedi do sada izgrađene odnose mira u BiH i da je generalno u nastojanju da, uzurpirajući dužnost visokog predstavnika, unazadi mirovni proces u BiH.

On je istakao da su isključivo Ustavni sud Republike Srpske i Ustavni sud Federacije BiH nadležni za rješavanje pitanja da li su Srpska ili FBiH ispravno regulisale pitanja vezana za imovinu, jer se radi o nadležnosti entiteta koje ni teoretski ne može doći u sukob sa nadležnostima BiH.